Սբերբանկի հաճախորդները կփոխանակեն տարադրամը վիրտուալ օգնականների միջոցով
Sberbank Online մոբայլ հավելվածի օգտատերերը հնարավորություն կունենան տարադրամի փոխանակման գործարքները կատարել ձայնով՝ «Սալյուտ ընտանիքի» վիրտուալ օգնականների միջոցով, հաղորդում է բանկի մամուլի կենտրոնը:
Սբերբանկը դարձավ Ռուսաստանում առաջին բանկը, որն իրականացրեց նման հնարավորություն. հաճախորդը կարող է ոչ միայն պարզել ընթացիկ փոխարժեքը, այլեւ իրականացնել արժութային գործարքներ՝ «Սբերի», «Աֆինայի» կամ «Ջոյի» օգնությամբ:
Ծառայությունից օգտվելու համար բավական է ասել. «Սալյուտ, գնիր 100 դոլար»: Օգնականն անմիջապես կընտրի անհրաժեշտ հաշիվը արժույթը հաշվեգրելու համար, կհուշի գործարքի գումարը, ընթացիկ փոխարժեքը եւ կպատմի՝ ինչպես կատարել գործարքն առավել բարենպաստ պայմաններով:
Բոլոր արժույթները, որոնք արդեն կան Sberbank Online-ում, հասանելի են աշխատանքի համար. այս պահին դրանք 11-ն են:
Հետագայում «Սբեր»-ը կշարունակի զարգացնել այս հմտությունը. կավելացնի փոխարժեքի դինամիկային հետեւելու, արժութային նորություններ իմանալու, ինչպես նաեւ արժույթն ավտոմատ գնելու հնարավորությունները:
«Մենք դարձանք առաջին բանկը Ռուսաստանում, որը սովորեցրեց իր օգնականներին տարադրամի փոխանակման հմտությանը: Ամեն օր «Սբերին», «Աֆինային» կամ «Ջոյին» ամենից հաճախ հարց են ուղղում տարադրամի փոխարժեքի մասին. այս հմտությունը Սբերբանկի հաճախորդների շրջանում պահանջարկի վարկանիշի 8-րդ տեղում է՝ «Սալյուտ»-ի վիրտուալ օգնականների բոլոր հմտությունների շարքում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ «Սբեր»-ը ներկայացրել էր «Սալյուտ» վիրտուալ օգնականների «ընտանիքը»՝ «Սբեր», «Աֆինա» եւ «Ջոյ» կերպարներին անցած տարվա սեպտեմբերին: Ինչպես նշել էին բանկում, դրանցից յուրաքանչյուրն ունի իր «բնավորությունը»:

Клиенты Сбербанка смогут обменять валюту с помощью виртуальных ассистентов
Пользователям мобильного приложения Сбербанк Онлайн доступна возможность совершать валютно-обменные операции голосом - с помощью виртуальных ассистентов семейства «Салют», сообщает пресс-центр банка.
Сбербанк стал первым банком в России, который реализовал такую возможность - клиент может не только узнавать действующий курс валют, но и проводить валютные операции с помощью «Сбера», «Джой» или «Афины».
Для того, чтобы воспользоваться сервисом достаточно сказать: «Салют, купи 100 долларов». Ассистент сразу подберет необходимый счет для зачисления валюты, подскажет сумму операции, текущий курс и расскажет, как совершить операцию на более выгодных условиях.
Для работы доступны все валюты, которые уже есть в Сбербанк Онлайн - на данный момент их 11.
В дальнейшем «Сбер» продолжит развивать этот навык: добавит возможность отслеживать динамику курса, узнавать валютные новости, а также настраивать автопокупку валюты на счет.
«Мы стали первым банком в России, который обучил своих ассистентов навыку обмена валют. Ежедневно «Афину», «Джой» или «Сбера» чаще всего спрашивают о курсе валют - этот навык находится на 8 месте в рейтинге популярности у клиентов «Сбера» среди всех навыков виртуальных ассистентов «Салют»»,- говорится в сообщении.
Напомним, что «Сбер» представил семейство виртуальных ассистентов «Салют» - персонажей «Сбера», «Афину» и «Джой» в сентябре прошлого года. У каждого помощника свой «характер», отмечали тогда в банке.