Մայքլ Բլումբերգը կվերադառնա «Bloomberg»-ի ղեկին
Նյու-Յորքի նախկին քաղաքապետ Մայքլ Բլումբերգը 2014թ. վերջին կվերադառնա իր կողմից հիմնադրված համանուն Bloomberg ֆինանսական տեղեկատվական գործակալության կառավարմանը:
Ինչպես հաղորդում է RBC.ru-ն, ընկերության ներկայիս գլխավոր տնօրեն Դեն Դոկտորոֆը կլքի իր պաշտոնը: Բլումբերգի խոսքերով, ինքը երբեք չի պատրաստվել Bloomberg վերադառնալ քաղաքապետի պաշտոնում անցկացրած 12 տարիներից հետո: «Սակայն որքան շատ էի ես տեղեկանում ընկերության մասին, այնքան ավելի գրավիչ ու հետաքրքիր էի այն համարում, եւ դա մեծամասամբ Դենի ջանքերի շնորհիվ», - բացատրել է նա:
Դեն Դոկտորոֆի կողմից «Bloomberg»-ի ղեկավարման 7 տարիների ընթացքում ընկերության եկամուտները 2007թ. $5,4 մլրդ-ից 2014թ. հասել են $9 մլրդ-ի: Այդ ընթացքում շուկայի մասնաբաժինը տեղեկատվական հատվածում 26%-ից դարձել է 32%:
Մեդիամագնատ Մայքլ Բլումբերգը ԱՄՆ-ի խոշորագույն քաղաքի ղեկը ստանձնել էր 2002թ.՝ այն ղեկավարելով ավելի քան 10 տարի՝ մինչեւ 2013թ. դեկտեմբեր: 2014թ. Forbes ամսագիրը 72-ամյա Բլումբերգի կարողությունը գնահատել էր $33,6 մլրդ: Անցյալ տարի ամսագիրը Բլումբերգին հատկացրել էր աշխարհի ամենաազդեցիկ գործարարների վարկանիշի չորրորդ հորիզոնականը:

Майкл Блумберг вернется к управлению «Bloomberg»
Бывший мэр Нью-Йорка Майкл Блумберг в конце 2014 года вернется к управлению основанного им одноименного финансового информационного агентства Bloomberg.
Как сообщает RBC.ru, нынешний генеральный директор компании Дэн Докторофф покидает свой пост. По словам Блумберга, он никогда не собирался возвращаться в Bloomberg после 12 лет, проведенных на посту мэра. «Однако чем больше времени я вновь узнавал о компании, тем более захватывающей и интересной я ее находил, и в значительной мере благодаря усилиям Дэна», - пояснил он.
За семь лет, что Дэн Докторофф возглавляет «Bloomberg», доходы компании выросли с $5,4 млрд в 2007 году до более $9 млрд. в 2014 году. Доля рынка за это время в информационном секторе увеличилась с 26% до 32%.
Медиамагнат Майкл Блумберг возглавил самый крупный город США в январе 2002 года  и управлял им более десяти лет, до декабря 2013 года. В 2014 году журнал Forbes оценил состояние 72-летнего Блумберга в $33,6 млрд. В прошлом году журнал поместил Блумберга на четвертую строчку в рейтинге самых влиятельных бизнесменов мира.