Շվեյցարիան հրաժեշտ է տալիս բանկային գաղտնիքին
Շվեյցարիան ներկայացրել է օրինագիծ, որը կարող է իրավական հիմքեր ստեղծվել երկրի բանկերի եւ ԱՄՆ իշխանությունների միջեւ այն վեճերի հանգուցալուծման համար, որոնք կվերաբերվեն հարկերի վճարումից խուսափող հաճախորդներին:
Ինչպես հաղորդում է Finmarket.ru-ն, վկայակոչելով Bloomberg-ը, շվեյցարացի օրենսդիրները կքննարկեն նախագիծն ամառային նստաշրջանի ընթացքում՝ դրական արդյունքի դեպքում օրենքը կարող է ուժի մեջ մտնել հուլիսի 1-ին:
«Հարցի անհետաձգելիությունը պայմանավորված է նրանով, որ ԱՄՆ-ն այլեւս պատրաստ չէ սպասել շվեյցարական բանկերի հետ պայմանավորվածություններին: Եթե մոտ ժամանակներս որոշում չգտնվի, Շվեյցարիային սպառնում է լարվածության ուժգնացում», - ասված է Շվեյցարիայի կառավարության հայտարարության մեջ:
Առաջին լուրջ քայլը թափանցիկության բարձրացման ուղղությամբ Շվեյցարիան արեց ս.թ. փետրվարին, համաձայնվելով FATCA-ի՝ ամերիկացի հարկատուների արտասահմանյան հաշիվների հարկային վերահսկման մասին ԱՄՆ-ի օրենքի պահանջներին:  Նոր օրինագիծն, ըստ էության, Շվեյցարիայի հաջորդ քայլն է բանկային գաղտնիքից հրաժարվելու ճանապարհին: Փաստաթուղթը թույլատրում է շվեյցարական բանկերին համագործակցել ԱՄՆ պետական մարմինների հետ եւ փոխանցել պահանջվող տեղեկատվությունը:
Շվեյցարական բանկերում եղած արտասահմանցիների միջոցների ծավալը հասնում է $2,8  տրիլիոնի: Գրեթե 80 տարի այս երկիրը պահպանում էր բանկային գաղտնիքը, որի մասին առաջին օրենքն ընդունվել էր 1934 թվականին:

Швейцария прощается с банковской тайной
Швейцария представила законопроект, который заложит юридические основы для разрешения споров между банками страны и властями США о вкладчиках, скрывающих денежные средства от налогов.
Как сообщает Finmarket.ru со ссылкой на Bloomberg, Федеральное собрание Швейцарской Конфедерации будет обсуждать законопроект в течение летней сессии, а в случае положительного решения закон может вступить в силу уже 1 июля.
«Безотлагательность вопроса связана с тем фактом, что США не готовы более ждать договоренностей со швейцарскими банками. Если решение не будет найдено в ближайшее время, Швейцарии грозит дальнейшая эскалация напряженности», - говорится в заявлении правительства страны.
В феврале 2013 года Швейцария сделала первый серьезный шаг в сторону повышения прозрачности, согласившись на требования FATCA - закона США о налоговом контроле иностранных счетов американских налогоплательщиков. А этот законопроект фактически является следующим шагом Швейцарии на пути отказа от банковской тайны. Документ разрешает швейцарским банкам сотрудничать с госорганами США и передавать им требуемую информацию, хотя и содержит оговорку о допустимости защиты собственных интересов банков.
Швейцария - крупнейшая и известнейшая «налоговая гавань» мира, на счетах в ее банках хранятся средства иностранцев на общую сумму $2,8 трлн. Почти 80 лет страна трепетно берегла банковскую тайну, первый закон о которой был оформлен в 1934 году.