CyberDrill Armenia 2025. Կիբեռանվտանգության միջազգային զորավարժությունը Երեւանում
Հոկտեմբերի 22-24-ը Երեւանում տեղի ունեցավ ITU միջազգային կիբեռվարժանքը՝ CyberDrill Armenia 2025-ը, որը միավորեց աշխարհի առաջատար փորձագետների, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների, տեղական եւ միջազգային գործընկերների, տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարների՝ թվային անվտանգության բարձրացման եւ գործընկերության շուրջ։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության եւ Հեռահաղորդակցության միջազգային միության կողմից՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, տեղական եւ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ։
Միջոցառման հիմնական նպատակը՝ բարձրացնել ազգային եւ միջազգային մակարդակով կիբեռդիմակայունությունը, ինչպես նաեւ ամրապնդել կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանությունը։
Թվային երկխոսության հարթակ
CyberDrill Armenia 2025-ը բացառիկ հնարավորություն էր մասնագետների, կառավարման եւ անվտանգության ոլորտի ներկայացուցիչների համար՝
● փորձի փոխանակման,
● համակարգման հմտությունների կատարելագործման,
● համատեղ ռազմավարությունների մշակման միջոցով առավել անվտանգ թվային միջավայր ձեւավորելու տեսանկյունից։
Միջոցառման ընթացքում անցկացվել են ինտերակտիվ վարժանքներ եւ գործնական ուսուցումներ, որոնք ուղղված են եղել կիբեռսպառնալիքներին արձագանքելու հմտությունների զարգացմանը։
Համագործակցություն CERT-երի (Computer Emergency Response Team) միջեւ
CyberDrill-ի առանցքային նպատակը միջազգային CERT թիմերի եւ ազգային կառույցների համագործակցության խորացումն էր։
Մասնակիցները կիսվել են տեղեկատվությամբ, ներկայացրել են իրենց փորձը եւ ստեղծել երկարատեւ գործընկերություններ՝ ձեւավորելով թվային անվտանգության նոր մակարդակ։
Միջազգային համագործակցություն
CyberDrill Armenia 2025-ը Հայաստանը վերածել է տարածաշրջանի թվային անվտանգության առաջատար վայրի՝ ընդգծելով երկրի դերը կիբեռանվտանգության գլոբալ համակարգում։

CyberDrill Armenia 2025: Международные киберучения в Ереване
С 22 по 24 октября в Ереване прошло Международное киберучение ITU - CyberDrill Armenia 2025, которое объединило ведущих мировых экспертов, представителей государственных структур, местных и международных партнеров, а также лидеров технологического сектора для укрепления цифровой безопасности и развития сотрудничества.
Мероприятие было организовано Агентством информационных систем Армении и Международным союзом телекоммуникаций (ITU) в сотрудничестве с Министерством высокотехнологичной промышленности Республики Армения, а также с участием местных и международных партнеров.
Основная цель мероприятия заключалась в укреплении киберустойчивости на национальном и международном уровнях и усилении защиты критически важной инфраструктуры.
Платформа цифрового диалога
CyberDrill Armenia 2025 предоставило уникальную возможность для специалистов, управленцев и экспертов в области безопасности:
● обменяться опытом,
● совершенствовать навыки координации,
● разработать совместные стратегии для создания более безопасной цифровой среды.
В рамках программы проводились интерактивные учения и практические тренинги, направленные на развитие навыков реагирования на киберугрозы.
Сотрудничество между CERT (Computer Emergency Response Team) командами
Ключевая цель CyberDrill стало укрепление сотрудничества между международными командами CERT и национальными структурами.
Участники обменивались информацией, представляли свой опыт и сформировали долгосрочные партнерства, формируя новый уровень цифровой безопасности.
Международное взаимодействие
CyberDrill Armenia 2025 превратил Армению в ведущий центр цифровой безопасности в регионе, подчеркнув роль страны в глобальной системе кибербезопасности.