ԵՄ-ում դեռ վիճում են երրորդ երկրների դեմ պատժամիջոցների շուրջ
Bloomberg գործակալությունն այսօր գրում է, որ ԵՄ երկրները դեռ չեն կարողացել համաձայնության գալ հակառուսական պատժամիջոցների նոր փաթեթի շուրջ, որի հիմնական նպատակն է փակել սողանցքներն ու արդեն գործող սահմանափակումները շրջանցելու ուղիները։
«Դա հատկապես արդիական է ԵՄ-ի փորձերի ֆոնին՝ թույլ չտալու Մոսկվային տեխնոլոգիաներ ձեռք բերել երրորդ երկրների՝ ԱՄԷ-ի, Հայաստանի, Ղազախստանի եւ Կենտրոնական Ասիայի այլ երկրների միջոցով»,- գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով եվրոպացի անանուն դիվանագետներին:
Եվրոպական հանձնաժողովը հատուկ մեխանիզմ է առաջարկել, որի թիրախը կդառնան այն երկրները, որոնք բավարար գործողություններ չեն ձեռնարկում Ռուսաստանին արտահանման սահմանափակումները շրջանցելուն խանգարելու համար:
«Եթե այդ երկրների վրա դիվանագիտական ճնշումն անարդյունավետ լինի, ԵՄ երկրներն իրավունք կունենան նպատակային սահմանափակումներ կիրառել հիմնական ապրանքների արտահանման վրա։ Կլինի երկու ցուցակ՝ մեկը այն ապրանքների համար, որոնց արտահանումն արգելվելու է, իսկ մյուսը՝ այն երկրների, որտեղ այդ ապրանքները չեն կարող ուղարկվել»,- գրում է Bloomberg-ը։
«Որոշ կառավարություններ մտավախություն ունեն, որ երրորդ երկրների վրա չափից ավելի ճնշումը կարող է վնասել ԵՄ-ի հարաբերություններին դրանց հետ եւ նույնիսկ ավելի մերձեցնել նրանց Ռուսաստանի հետ»,- ասել են գործակալության զրուցակիցները։

Bloomberg: в ЕС пока не могут договориться о саннциях против третьих стран
Агентство Bloomberg пишет сегодня, что страны ЕС пока не могут договориться о новом пакете антироссийских санкций, главной целью которого является перекрыть лазейки и способы обхода уже введенных ограничений.
«Это особенно актуально на фоне попыток ЕС не допустить получения Москвой технологий через третьи страны – ОАЭ, Армению, Казахстан и другие государства Центральной Азии», - пишет Bloomberg со ссылкой на неназванных европейских дипломатов.
Еврокомиссия предложила специальный механизм, мишенью которого станут страны,  которые не принимают достаточно мер, чтобы помешать обходу Россией экспортных ограничений.
«Если дипломатическое давление на эти страны будет неэффективным, государства ЕС получат право вводить точечные экспортные ограничения на ключевые товары. Всего будет два списка: один - для товаров, вывоз которых будет запрещен, а другой - для стран, в которые эти товары нельзя будет отправить», - пишет Bloomberg.
«Некоторые правительства опасаются, что излишнее давление на третьи страны может навредить отношениям ЕС с ними и даже подтолкнуть их к большему сближению с Россией», - отметили собеседники агентства.