ԵԱԶԲ. Հայաստանը շարունակում է կախման մեջ մնալ սննդամթերքի ներմուծումից
Չնայած պարենային անվտանգության ապահովման հարցում առաջընթացին, Հայաստանը շարունակում է կախման մնալ սննդամթերքի ներմուծումից:
Այս մասին ասված է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) «Պարենային անվտանգությունը եւ Եվրասիական տարածաշրջանի ագրոարդյունաբերական ներուժի բացահայտումը» ուսումնասիրության մեջ։
«Հայաստանում չօգտագործվող վարելահողերի մակերեսը 2018 թվականին գնահատվել է 0,2 մլն հա, ընդ որում մինչեւ 2029 թվականը նախատեսվում էր այն կրճատել մինչեւ 0,11 մլն հա։ 2016–2021թթ. ցանքատարածությունը նվազել է 0,13 մլն հա-ով կամ 37%-ով։ Նման կտրուկ անկումը մեծապես պայմանավորված էր քաղաքական հուզումներով եւ 2018 թվականին հանրապետության իշխանության փոփոխությամբ։
«ՀՀ գյուղատնտեսության ոլորտի տնտեսական զարգացման հիմնական ուղղությունների 2020-2030 թվականների ռազմավարությամբ» ամրագրված ցանքատարածությունների աճը մինչեւ 0,33 մլն հա 2029 թվականին նշանակում է վերադարձ 2014-2016թթ. մակարդակին եւ բավականին իրատեսական է: Նախկինում գրանցվել են ավելի մեծ ցուցանիշներ՝ 0,44 մլն հա 1990թ.-ին, սակայն տեսանելի ապագայում դրանց հասնելն անհնար է»,- նշվում է ուսումնասիրության մեջ։

Исследование ЕАБР: Армения сохраняет зависимость от импорта продовольствия
Несмотря на прогресс с точки зрения достижения продовольственной безопасности,  Армения сохраняет зависимость от импорта продовольствия.
Об этом говорится в исследовании «Продовольственная безопасность и раскрытие агропромышленного потенциала Евразийского региона» Евразийского банка развития (ЕАБР).
«В Армении площадь неиспользуемой пашни в 2018 году оценивалась в 0,2 млн га, при этом планировалось ее сокращение к 2029 г. до 0,11 млн га. За 2016–2021 гг. посевные площади снизились на 0,13 млн га, или на 37%. В значительной мере это резкое снижение было связано с политическими волнениями и сменой правительства республики в 2018 году.
Заложенный в «Стратегии основных направлений экономического развития сферы сельского хозяйства Республики Армения на 2020–2030 гг» рост посевных площадей до 0,33 млн га к 2029 году означает возврат к уровням 2014-2016 гг. и является вполне реалистичным. В ретроспективе наблюдались еще более высокие показатели - 0,44 млн га в 1990 г., но достижение их в обозримой перспективе невозможно», - отмечается в исследовании.