«Թուրքիայի հետ մեր պայմանավորվածությունները նպատակ չունեն փլուզել դոլարը»
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ փոխադարձ հաշվարկներում ազգային արժույթներին մասնակի անցնելու մասին պայմանավորվածությունները նպատակ չունեն փլուզել ամերիկյան արժույթը։
«Դոլարը դադարել է լինել հուսալի արժույթ, եւ այդ մտավախություններն այժմ կիսում են շատ մեծ թվով երկրներ»,- ասել է Պեսկովը: Այսպես է նա մեկնաբանել փորձագետների այն ենթադրությունները, որ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ազգային արժույթներով հաշվարկների ավելացման մասին պայմանավորվածությունները, այդ թվում՝ գազի դիմաց, կարող են փլուզել դոլարը։
«Ցավոք, դոլար թողարկող երկիրն իր գործողություններով սասանեց վստահությունն այս արժույթի նկատմամբ, եւ, հետեւաբար, միանգամայն բնական է, որ շատ երկրներ հնարավորություններ են փնտրում՝ նվազեցնելու դոլարի մասնաբաժինն իրենց առեւտրաշրջանառության մեջ եւ ավելացնելու ազգային արժույթներով հաշվարկների մասնաբաժինը: Նույն գործընթացը տեղի է ունենում Թուրքիայի Հանրապետության հետ մեր հարաբերություններում»,- ասել է Պեսկովը։
Նա հիշեցրել է, որ կարեւոր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մատակարարվող գազի մի մասը վճարել ռուբլով։ «Սա շատ կարեւոր քայլ է, եւ մենք հույս ունենք, որ ազգային արժույթների օգտագործման մասնաբաժինը կշարունակի աճել»,- Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում Finmarket-ը։

«Наши договоренности с Турцией не преследуют цель обрушить американскую валюту»
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что договоренности России и Турции о частичном переходе во взаиморасчетах на национальные валюты не преследуют цель обрушить американскую валюту.
«Доллар перестал быть надежной валютой, и эти опасения сейчас разделяют очень большое количество стран»,- сказал Песков. Так он прокомментировал предположения экспертов о том, что договоренности России и Турции об увеличении расчетов в национальных валютах, в том числе за газ, могут обрушить доллар.
«К сожалению, страна-эмитент доллара своими действиями пошатнула доверие к этой валюте, и поэтому совершенно естественным образом многие страны ищут возможности сокращать долю доллара в своем торговом обороте и увеличивать долю расчетов в национальных валютах. Этот же процесс происходит в наших взаимоотношениях с Турецкой Республикой»,- сказал Песков.
Он напомнил, что была достигнута важная договоренность по оплате части поставляемого газа в рублях. «Это очень важный шаг, и мы надеемся, что и дальше доля использования национальных валют будет расти»,- приводит слова Пескова Finmarket.ru.