Հուլիսի 1-ից Ռուսաստանի բանկը (ԿԲ) ֆիզիկական անձանց համար բարձրացնում է արտասահման ուղարկվող փոխանցումների սահմանաչափը՝ ամսական $150 հազարից մինչեւ $1 միլիոն։«Հուլիսի 1-ից ՌԴ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք իրավունք ունեն մեկ օրացուցային ամսվա ընթացքում ռուսաստանյան բանկում իրենց հաշվից փոխանցել ոչ ավել, քան $1 միլիոն կամ այլ արտարժույթով համարժեք գումար արտասահմանում գտնվող իրենց հաշվին կամ մեկ այլ անձին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:Նույն սահմանաչափն է գործում նաեւ բարեկամական պետություններից ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց փոխանցումների համար։Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, փոխանցումների սահմանաչափերը բարձրացվել են` արժութային ներքին շուկայում կայուն իրավիճակից ելնելով։ 29.06.2022 | 17:06 ՌԴ ԿԲ-ն պատրաստ է զգալիորեն ավելացնել արտասահման ուղարկվող միջոցների սահմանաչափը Հիշեցնենք, որ հունիսի 29-ին Ռուսաստանի բանկի նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան հայտարարել էր պատրաստակամության մասին զգալիորեն ավելացնել Ռուսաստանի քաղաքացիների համար դեպի արտասահման միջոցների փոխանցումների սահմանաչափը։ «Մենք անգամ մտածում էինք այդ սահմանաչափը չեղարկելու մասին, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է փոխել օրենսդրությունը»,- ասել էր Նաբիուլինան։ Tweet Դիտում՝ 8892

ЦБ России разрешил физическим лицам переводить за рубеж до $1 млн в месяц
Банк России (ЦБ) с 1 июля увеличивает лимит на переводы физических лиц за рубеж с $150 тыс. до $1 млн в месяц.
«С 1 июля 2022 года физические лица - российские резиденты имеют право в течение календарного месяца перевести со своего счета в российском банке на свой счет за рубежом или другому человеку не более 1 млн долларов США или такую же сумму в эквиваленте в другой иностранной валюте»,- говорится в сообщении ЦБ России.
Аналогичный порог установлен и для переводов физических лиц - резидентов из дружественных государств.
Как отмечается в сообщении, лимиты по переводам повышены в связи с устойчивым положением на внутреннем валютном рынке.
Напомним, что 29 июня глава Банка России Эльвира Набиуллина завила о готовности существенно увеличить лимит на переводы средств за рубеж для российских граждан. «Мы даже думали отменить этот лимит, но для этого необходимо менять законодательство»,- сказала Набиуллина.