ԿԲ խորհուրդը բարձրացրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 6.75% մակարդակի վրա
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհուրդն այսօր բարձրացրել է## վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 6.75% մակարդակի վրա:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունում, ԿԲ Խորհրդի այսօրվա նիստում արձանագրվել է, որ 2008 թ. ապրիլին մարտի նկատմամբ արձանագրվել է 1.1% գնաճ: Տարեկան կտրվածքով գնաճի ցուցանիշը կազմել է 10.7%` շուրջ 4 տոկոսային կետով բարձր լինելով նախորդ տարվա վերջում արձանագրված մակարդակից:
ԿԲ խորհուրդն արձանագրել է, որ համաշխարհային պարենային շուկաներում բարձր գնաճային միջավայրն ու դրանով պայմանավորված պարենային ապրանքների ներքին գների վրա ճնշումները շարունակել են պահպանվել, իսկ արտաքին միջավայրի հետագա զարգացումների անորոշության աստիճանը մնացել է բարձր:
ԿԲ խորհուրդը համակարծիք է, որ առաջիկայում գնաճային ճնշումները պահպանվելու են եւ դրամավարկային պայմանների աստիճանական խստացումը նպատակ ունի մեղմելու արտաքին զարգացումներով պայմանավորված երկրորդային ազդեցություններն ու գնաճային սպասումները:

Совет ЦБ Армении поднял ставку рефинансирования, установив ее на уровне 6.75%
Ереван /Медиамакс/. Совет Центрального банка Армении поднял сегодня ставку рефинансирования## на 0.25 процентных пункта, установив ее на уровне 6.75 %.
В апреле 2008 года по отношению к марту была зарегистрирована инфляция в размере 1.1 %. Показатель инфляции в годовом разрезе составил 10.7 %, что почти на 4 процентных пунктов выше уровня инфляции, отмеченного в конце прошлого года.
Совет ЦБ отметил, высокая инфляционная среда на мировых продовольственных рынках и обусловленные этим давления на внутренние цены на продовольствие сохранились, а степень неопределенности развитий на внешних рынках осталась высокой.
Совет ЦБ считает, что в будущем инфляционные давления сохранятся и постепенное ужесточение денежно-кредитной политики будет направлено на смягчение вторичных влияний, вызванных внешними развитиями и обусловленных ими инфляционных ожиданий.