Կենտրոնական բանկը նախնական հավանություն տվեց “ՊրոԿրեդիտ Բանկին” լիցենզիա տրամադրելուն
Երեւան, 4 հուլիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. ՀՀ Կենտրոնական Բանկի խորհուրդը նախնական հավանություն է տվել “ՊրոԿրեդիտ Բանկ” ՓԲԸ-ին բանկային գործունեության լիցենզիա տրամադրելուն:
ԿԲ մամլո ծառայությունից ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին, որ “ՊրոԿրեդիտ Բանկ” ՓԲԸ հիմնադրելու միջնորդությամբ Կենտրոնական բանկին էին դիմել վերջինիս երեք հիմնադիրները` “ՊրոԿրեդիտ Հոլդինգ” բաժնետիրական ընկերությունը (ProCredit Holding AG), գերմանական “Զարգացման Բանկը” (KfW) եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ):
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը հիշեցնում է, որ ս.թ. ապրիլին ՎԶԵԲ-ը հայտնեց, որ կդառնա ProCredit Armenia բանկի 20%-անոց բաժնետերը: Եվրոպական բանկի մասնակցությունը ProCredit Armenia բանկի կապիտալում կկազմի 1.2 մլրդ դրամ, կամ` $3.2 մլն:
ՎԶԵԲ-ի հաղորդագրության մեջ նշվում էր, որ ProCredit Armenia-ն մանսագիտանալու է մայրաքաղաքից դուրս գտնվող միկրո- եւ փոքր բիզնեսի ֆինանսավորման վրա, եւ Եվրոբանկը նրան կտրամադրի $7 մլն վարկ մինչեւ 5 տարի մարման ժամկետով` միկրո եւ փոքր բիզնեսի ձեռնարկությյուններին վարկավորելու նպատակով:
ProCredit խումբը կազմված է 19 բանկերից, որոնք գործում են Արեւելյան Եվրոպայում, Աֆրիկայում եւ Լատինական Ամերիկայում: Նրանց գործունեությունը ղեկավարվում եւ վերահսկվում է Ֆրանկֆուրտում տեղակայված ProCredit Holding AG մայր ընկերության կողմից:

Центральный банк Армении дал предварительное согласие о предоставлении лицензии банку ProCredit Armenia
04.07.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 4 июля /Медиамакс/. Совет Центрального банка Армении дал предварительное согласие о предоставлении лицензии на банковскую деятельность банку ProCredit Armenia.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЦБ Армении, это решение было принято после рассмотрения заявки, представленной тремя учредителями ProCredit Armenia: ProCredit Holding AG, немецким банком развития KfW и Европейским банком реконструкции и развития /ЕБРР/.
Агентство Медиамакс напоминает, что в апреле этого года ЕБРР сообщил, что станет 20 %-ным акционером банка ProCredit Armenia, который начнет работать в Армении в сентябре этого года.
Участие ЕБРР в капитале банка ProCredit Armenia составит 1.2 млрд драмов, или $ 3.2 млн.
В сообщении ЕБРР отмечалось, что ProCredit Armenia будет специализироваться на финансировании микро- и малого бизнеса за пределами армянской столицы, и Евробанк выделит ему кредит объемом в $7 млн. сроком до 5 лет для финансирования микро- и малого бизнеса.
Агентство Медиамакс отмечает, что группа ProCredit состоит из 19 банков, действующих в Восточной Европе, Африке и Латинской Америке, деятельность которых контролируется материнской компанией ProCredit Holding AG, расположенной во Франкфурте.