Moody’s-ի վարկանիշը “Հայէկոնոմբանը” դուրս է բերել աշխարհի ֆինանսական քարտեզի վրա, կարծում է ԿԲ ղեկավարը
23.02.2007 | 16:55 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան, 23 փետրվարի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Ստանալով Moody’s Investors Service-ի վարկանիշը, “Հայէկոնոմբանկը” կարող է ցածր տոկոսադրույքով երկարաժամկետ միջոցներ գրավել:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այս մասին այսօր ասել է բանկի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սուքիասյանը, մեկնաբանելով “Հայէկոնոմբանկին” Moody’s Investors Service-ի կողմից շնորհված E+ (կայուն հեռանկար) ֆինանսական կայունության եւ երկարաժամկետ ՀՀ դրամով եւ արտարժույթով ավանդների B1 վարկանիշը:
Ինչպես ասել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը, վարկանիշի շնորհումը նշանակում է, որ “այսուհետեւ “Հայէկոնոմբանկը” նշված է աշխարհի ֆինանսական քարտեզի վրա” եւ պոտենցիալ ներդրողները կարող են գնահատել բանկի ռիսկերը:
ԿԲ ղեկավարի խոսքերով, վարկանիշի շնորհումը նաեւ ամրապնդում է “Հայէկոնոմբանկի” դիրքը Հայաստանի բանկային համակարգում:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը հիշեցնում է, որ 2006 թ. նոյեմբերի սկզբին Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը “ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին” շնորհեց վարկանիշ. Էմիտենտների դեֆոլտի “BB” վարկանիշ, կարճաժամկետ “B” վարկանիշ, անհատական “D/E” վարկանիշ, աջակցության “3” վարկանիշ:
“ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ”-ը եւ “Ինեկոբանկ”-ը 2006թ. աշնանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տված հարցազրույցում հայտնել էին, որ բանակցություններ են վարում Fitch Ratings եւ Moody’s վարկանիշանիյին գործակալությունների հետ:
Եւս 5 հայկական բանկեր (“Արարատ-Բանկ”, Զարգացման Հայկական Բանկ, “Պրոմեթեյ Բանկ”, “ԻԹԲ Միջազգային առեւտրային բանկ” եւ “Յունիբանկ”) 2006թ. աշնանը հայտնել էին, որ պատրաստվում են վարկանիշ ստանալու նպատակով դիմել միջազգային գործակալություններին` մինջեւ 2006 թ. ավարտը, կամ 2007 թ. ընթացքում:
2006 թ. հունիսին Fitch վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանին շնորհեց BB- (BB մինուս) սուվերեն վարկային վարկանիշը, իսկ օգոստոսին բարձրացրեց Հայաստանի վարկանիշի աստիճանը մինչեւ BB:

Рейтинг Moody’s вывел «Армэкономбанк» на финансовую карту мира, считает глава ЦБ
Ереван, 23 февраля /Медиамакс/. Получив рейтинг от Moody’s Investors Service, «Армэкономбанк» сможет привлекать долгосрочные средства по низким процентным ставкам.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сказал сегодня в Ереване исполнительный директор банка Давид Сукиасян, комментируя присвоение «Армэкономбанку» агентством Moody’s Investors Service рейтинга по финансовой стабильности E+ (стабильный прогноз) и долгосрочным вкладам в драмах и инвалюте B1.
Как сказал председатель Центрального банка Армении Тигран Саркисян, присвоение рейтинга означает, что «отныне «Армэкономбанк» фигурирует на финансовой карте мира», и потенциальные инвесторы смогут реально оценивать риски банка.
По словам главы ЦБ, получение рейтинга также укрепляет позиции «Армэкономбанка» в банковской системе Армении.
Агентство Медиамакс напоминает, что в начале ноября 2006 года международное рейтинговое агентство Fitch Ratings присвоило рейтинги банку «ВТБ-Армения Банку» (ВТБА): рейтинг дефолта эмитента (РДЭ) «BB», краткосрочный рейтинг «B», индивидуальный рейтинг «D/E» и рейтинг поддержки «3».
«АКБА Кредит Агрикол Банк» и «Инекобанк» сообщали осенью 2006 года в интервью Медиамакс, что ведут переговоры с рейтинговыми агентствами Fitch Ratings и Moody’s.
Еще 5 армянских банков («Арарат-Банк», Армянский Банк Развития, Банк «Прометей», «ИТБ Международный торговый банк» и «Юнибанк») сообщали, что планируют обратиться за получением рейтинга в международные рейтинговые агентства либо до конца 2006 года, либо в 2007 году.
В июне 2006 года рейтинговое агентство Fitch присвоило Армении суверенный кредитный рейтинг ВВ- (BB минус) со стабильным прогнозом, а в середине августа повысило потолок рейтинга Армении до уровня BB.