Եվրամիության պարտքային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա էական չի լինի, վստահ են ԿԲ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) ֆինանսական համակարգի կայունության եւ զարգացման վարչության պետ Վահե Վարդանյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ Եվրամիության պարտքային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա էական չի լինի:
«Այս պահին հիմնական խնդիրը դոլար-եվրո փոխարժեքն է, եւ դրանից ածանցված միջազգային շուկաներում այլ տատանումները: Մասնավորապես, եվրոպական երկրների պարտքային ցուցանիշների բարձր մակարդակը բերում է նրան, որ ներդրողները եվրոյից անցում են կատարում այլ արժութային կամ ապրանքային գործիքների: Մեր վրա դա կարող էր ազդել, եթե մեր բանկերը ակտիվային կամ պասիվային մասով ունենային եվրոյով ներգրաված կամ տեղաբաշխված միջոցներ:
Մինչդեռ արտարժութային միջոցների ավելի քան 90%-ը Հայաստանի բանկային համակարգում ամերիկյան դոլարով է, եւ այս տեսանկյունից ուղղակի ազդեցություն մեր տնտեսության վրա մենք չենք ակնկալում: Ներգրաված պարտավորությունները մեծամասամբ ԱՄՆ դոլարով են եւ երկարաժամկետ են», - ասել է Վահե Վարդանյանը:
Ըստ նրա, ազդեցությունը մեր տնտեսության վրա կարող է լինել համաշխարհային տնտեսական պահանջարկի նվազման հետեւանքով:
«Միջազգային կառույցները եւս ակնկալում են, որ համաշխարհային տնտեսական աճը չի լինի այն մակարդակի, որը կանխատեսվում էր մինչեւ այդ խնդիրների խորանալը, համաշխարհային պահանջարկը կարող է նվազել, ինչը ենթադրում է նաեւ պահանջարկի նվազում այն հիմնական ապրանքատեսակների նկատմամբ, որը մենք արտահանում ենք, մասնավորապես՝ պղնձի եւ մոլիբդենի», - ասել է Վահե Վարդանյանը:
Սակայն նրա խոսքերով, դա եւս մեր տնտեսության եւ ֆինանսական համակարգի վրա շատ մեծ ազդեցություն չի թողնի: «Որքան էլ համաշխարհային պահանջարկը նվազի աճի դանդաղման հետեւանքով, հավանականությունը, որ մետաղների գներում կլինեն կտրուկ տատանումներ, շատ փոքր է: Գրեթե բոլոր կանխատեսումներով, գները կմնան այսօրվա մակարդակում, իսկ եթե նույնիսկ նվազում լինի, այն էական չի լինի », - ասել է Վահե Վարդանյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ՀՆԱ-ի զգալի մաս կազմող մասնավոր տրանսֆերտներին, որոնց նվազումը հարվածեց տնտեսությանը 2009-ին, Վահե Վարդանյանն ասել է, որ այս առումով եւս դրամատիկ զարգացումներ չեն սպասվում:
«Նավթի գները ուղղակի կոռելացված են Ռուսաստանում եկամուտների մակարդակի հետ, իսկ մեր տրանսֆերտների 75-80%-ը գալիս է Ռուսաստանից: Այն ժամանակ, երբ նավթի գներն անկում են ապրում եւ Ռուսաստանի բյուջեն, որպես հետեւանք, դեֆիցիտային է լինում, դա ունենում է մեր տնտեսության վրա բացասական ազդեցություն, քանի որ տրանսֆերտները քիչ են ներհոսում Հայաստան», - ասել է ՀՀ ԿԲ ներկայացուցիչը: Նա նշել է, նավթի գների կտրուկ անկում չի սպասվում:
«Կենտրոնական բանկը գնահատում է, որքանով են տարատեսակ ֆինանսատնտեսական զարգացումները ազդելու ձեռնարկությունների եւ անհատների պարտավորությունները մարելու ունակության վրա: Այդ տեսանկյունից ակնհայտ ռիսկեր այս պահի դրությամբ մենք չենք տեսնում», - եզրափակել է ԿԲ ֆինանսական համակարգի կայունության եւ զարգացման վարչության պետը:

Влияние долгового кризиса ЕС на Армению не будет существенным, уверены в ЦБ
Ереван/Медиамакс/. Начальник Управления стабильности и развития финансовой системы Центрального банка (ЦБ) Армении Ваге Варданян сказал в интервью Медиамакс, что воздействие долгового кризиса стран ЕС на Армению не будет существенным.
«На данный момент основная проблема - это курс евро и связанные с ним прочие колебания на мировых рынках. В частности, высокий уровень долговых показателей стран ЕС приводит к тому, что инвесторы переходят с евро на другие валютные либо товарные инструменты. Это могло бы подействовать на наши банки, если бы у них были привлеченные либо размещенные средства в европейской валюте. Однако более 90% средств в иностранной валюте в банковской системе Армении выражено в долларах США, и с этой точки зрения мы не ожидаем прямого воздействия на нашу экономику», - сказал Ваге Варданян.
По его оценке, воздействовать на экономику Армении может сокращение мирового спроса. «Международные структуры ожидают, что глобальный экономический рост не будет на том уровне, который прогнозировался до усугубления этих проблем; мировой спрос может снизиться, что предполагает также сокращение спроса по отношению к нашему экспорту, в частности, к меди и молибдену», - сказал Ваге Варданян.
Однако, по его словам, это также не окажет существенного воздействия на экономику и финансовую систему Армении. «Вероятность того, что в ценах на металлы будут серьезные колебания, минимальна. Почти по всем прогнозам цены останутся на сегодняшнем уровне, а возможное снижение будет незначительным», - сказал Ваге Варданян.
Обращаясь к частным денежным трансфертам, сокращение объемов которых ударило по армянской экономике в 2009г., Ваге Варданян сказал, что и в этом аспекте также не ожидается драматических развитий.
«Цены на нефть напрямую коррелируют с уровнем доходов в России, откуда поступают 75-80% трансфертов. С падением цен на нефть бюджет России становится дефицитным, и это отрицательно влияет на нашу экономику, куда начинает поступать меньше трансфертов», - сказал представитель ЦБ, отметив, что резкого снижения цен на нефть не предвидится.