Այս տարի փոքր բիզնեսի վարկավորումն առաջնային է լինելու ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի համար
«2013թ.-ը մանրածախ եւ կորպորատիվ բիզնեսի զարգացմանն ուղղված ՎՏԲ Խմբի 3-ամյա ռազմավարության վերջին տարին էր, եւ մենք լուծեցինք մեր առջեւ դրված խնդիրների մեծ մասը»:
Այս մասին այսօր հայտարարել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսեւը:
Նրա խոսքերով, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նշված ժամանակահատվածում փոխել է մանրածախ բիզնեսի աշխատանքի մոդելը, ամբողջությամբ արդիականացրել բանկի մասնաճյուղային ցանցը, ֆիզիկական անձանց համար ավելացրել  վարկավորման ու ավանդների մասնաբաժինը:
«2013թ. տարեվերջի դրությամբ բանկը զբաղեցրել է առաջին տեղը ֆիզիկական անձանցից ավանդների ներգրավման ծավալով, երկրորդ տեղը` մանրածախ վարկավորման պորտֆելի ծավալով: Բանկին բաժին է ընկել ՀՀ բանկային հատվածի կողմից բնակչությանը տրամադրված վարկերի շուրջ 15%-ը»,- նշել է Յուրի Գուսեւը:
Նա ընդգծել է նաեւ, որ 2014թ. բանկի գերակա ուղղությունը լինելու է փոքր բիզնեսի զարգացումը: «Ներկայումս հիմնական խնդիրը բիզնեսի արդյունավետությունն է, մեր գործիքների զարգացումը եւ դրանք հաճախորդների համար առավել հարմարավետ դարձնելը», - ասել է Յուրի Գուսեւը:
ՎՏԲ24 Բանկի փոխնախագահ, Միջազգային բիզնեսի վարչության պետ Վսեվոլոդ Սմակովը վստահություն է հայտնել, որ ՎՏԲ Խմբի առաջիկա եռամյա ռազմավարության ցուցանիշներն ու արդյունքներն ավելի բարձր կլինեն, քան նախորդ տարիների ցուցանիշները:
«Լետո Բանկի» (ՎՏԲ Խումբ) նախագահ-վարչության նախագահ Դմիտրի Ռուդենկոն  իր հերթին  նշել է Հայաստանում համեմատաբար նոր` փրայմ-հատվածի հաճախորդների սպասարկման ուղղության մասին: «Երկու տարի առաջ ՎՏԲ Խմբի ջանքերով Հայաստանում բացվեց Private Banking գրասենյակը, եւ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն այդ ուղղությամբ բարձր ցուցանիշների հասավ: Ծառայությունը բավականին պահանջված է եւ հաջող զարգանում է` բանկի VIP-հաճախորդներին հնարավորություն ընձեռելով ստանալ անհատական սպասարկում, այդ թվում նաեւ ՎՏԲ Խմբի Private Banking գրասենյակներում», - ասել է Դմիտրի Ռուդենկոն:
Նա տեղեկացրել է, որ նախօրեին երեւանյան Yans ակումբում այդ հատվածի հաճախորդների համար կազմակերպվել է փակ միջոցառում ռուսական «Պելագեյա» էթնո-ռոք խմբի մասնակցությամբ, որին մասնակցել են նաեւ ՎՏԲ Խմբի անդամները

В этом году кредитование малого бизнеса будет приоритетным для Банка ВТБ (Армения)
«2013 год был финальным годом 3-х летней стратегии Группы ВТБ, касающейся развития розничного и корпоративного бизнеса, и мы выполнили большую часть стоящих перед нами задач».
Об этом заявил сегодня Генеральный директор-Председатель Директората Банка ВТБ (Армения) Юрий Гусев.
По его словам, Банк ВТБ (Армения) за этот срок изменил модель работы в розничном бизнесе, полностью переформатировал филиальную сеть банка, увеличил долю кредитования и депозитов для физических лиц.
«На конец 2013года банк занял 1-е место по объему привлечения вкладов физических лиц, 2-е место по размеру розничного кредитного портфеля. На долю банка пришлось почти 15% кредитов, выданных населению банковским сектором республики», - отметил Юрий Гусев.
Он также подчеркнул, что приоритетным направлением банка в 2014г. является развитие кредитования малого бизнеса. «Сейчас основная задача делать бизнес эффективным, развивать наши инструменты, и делать их более удобными для наших клиентов», - сказал Юрий Гусев.
Вице-президент Банка ВТБ24, начальник Управления международного бизнеса Всеволод Смаков выразил уверенность, что показатели и результаты следующей 3-х летней стратегии Группы ВТБ будут выше предыдущих показателей.
Президент-председатель правления «Лето Банка» (Группа ВТБ) Дмитрий Руденко, в свою очередь, отметил сравнительно новое в Армении направление в обслуживании клиентов прайм-сегмента. «Два года назад усилиями Группы ВТБ в Армении открылся офис Private Banking и Банк ВТБ (Армения) в этом направлении добился высоких показателей. Услуга довольно востребована и успешно развивается, предоставляя возможность VIP-клиентам банка получать персональное обслуживание, в том числе и в офисах Private Banking Группы ВТБ», - сказал Дмитрий Руденко.
Он сообщил также, что накануне в ереванском клубе Yans для клиентов данного сегмента было организовано закрытое мероприятие с участием российской этно-рок группы «Пелагея», на котором присутствовали также члены Группы ВТБ.