«Հայէկոնոմբանկը» 163,3 մլն դրամ կուղղի շահութաբաժինների վճարմանը
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2009թ. ֆինանսական տարվա արդյունքներով «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ն յուրաքանչյուր բաժնետոմսի դիմաց կվճարի 175 դրամի, կամ դրանց անվանական արժեքի 7%-ի չափով շահութաբաժիններ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում «Հայէկոնոմբանկի» բաժնետերերի ընդհանուր ժողովում բանկի գլխավոր հաշվապահ Վարդան Բաբայանը տեղեկացրել է, որ շահութաբաժինների վճարմանը բանկը կուղղի 163,3 մլն դրամ, վճարումը կսկսվի հուլիսի 25-ից:
«Հայէկոնոմբանկի» խորհրդի անդամ Անահիտ Սիմոնյանը նշել է, որ բանկի բաժնետոմսերը բանկային միակ բաժնետոմսերն են, որոնք ցուցակված են «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ֆոնդային բորսայի «B» հարթակում, եւ դրանց հաշվեկշռային ու շուկայական արժեքը (համապատասխանաբար, 9320 եւ 7330 դրամ) 2009թ. արդյունքներով գերազանցել է անվանական արժեքը (2500 դրամ), համապատասխանաբար, 3,7 ու 3 անգամ:
Բանկը շահութաբաժիններ է վճարում 7-րդ տարին անընդմեջ: Նախորդ ֆինանսական տարվա արդյունքներով մեկ բաժնետոմսին հաշվով շահութաբաժնի չափը կազմել էր 250 դրամ:
Ներկայացնելով բանկի 2009թ. գործունեության արդյունքները` «Հայէկոնոմբանկի» վարչության նախագահի եւ գործադիր տնօրենի տեղակալ Հայկ Մկրտչյանն ասել է, որ չնայած ճգնաժամին, բանկը կարողացել է հաթահարել դժվարությունները եւ արձանագրել հիմնական ցուցանիշների աճ:
«Բանկի ակտիվները հաշվետու տարում ավելացել են 4,6%-ով` կազմելով 52,2 մլրդ դրամ, պարտավորությունները` 5,4%` կազմելով 43,5 մլրդ դրամ: Բանկի կողմից տրամադրված վարկերն ու այլ փոխտվություններն ավելացել են 8,1%-ով` կազմելով 29,2 մլրդ դրամ: Հաճախորդների նկատմամբ բանկի պարտավորություններն աճել են 16,9%-ով` կազմելով 24,4 մլրդ դրամ: Ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդները բանկում արձանագրել են 22,5% աճ եւ կազմել են 6,1 մլրդ դրամ: Բանկի ընդհանուր կապիտալը 2009թ. ավելացել է 0,7%-ով` հասնելով 8,7 մլրդ դրամի»,- ասել է Հայկ Մկրտչյանը:

«Армэкономбанк» направит 163,3 млн драмов на выплату дивидендов
Ереван/Медиамакс/. По итогам 2009 финансового года ОАО «Армэкономбанк» выплатит дивиденды в размере 175 драмов на каждую акцию или 7% от их номинальной стоимости.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на общем собрании акционеров «Армэкономбанка», главный бухгалтер банка Вардан Бабаян сообщил, что на выплату дивидентов банк направит 163,3 млн драмов. Выплата дивидендов начнется с 25-го июля.
Член совета «Армэкономбанка» Анаит Симонян отметила, что акции банка являются единственными банковскими акциями, котируемыми на биржевой площадке «B» фондовой биржи «НАСДАК ОЭМЭКС Армения», и их балансовая и рыночная стоимость (9320 и 7330 драмов соотвестсвенно) по итогам 2009 года превысила номинальную стоимость (2500 драмов) в 3,7 и 3 раза соответственно.
Банк выплачивает дивиденды седьмой год подряд. Размер дивиденда на одну акцию по итогам 2008-го финансового года составлял 250 драмов.
Представляя результаты деятельности банка в 2009 году, зампредседателя правления и исполнительного директора «Армэкономбанка» Айк Мкртчян сказал, что несмотря на кризис, банк сумел преодолеть трудности и зафиксировать рост по ключевым показателям.
«Активы банка в отчетном году увеличились в 2009 году на 4,6%, составив 52,2 млрд драмов, обязательства – на 5,4%, составив 43,5 млрд драмов. Выданные банком кредиты и прочие займы выросли на 8,1% и составили 29,2 млрд драмов. Обязательства банка по отношению к клиентам увеличились  на 16,9% и составили 24,4 млрд драмов. Срочные вклады физических лиц в банке зафиксировали рост в 22,5%, составив 6,1 млрд драмов. Общий капитал банка в 2009 году увеличился на 0,7%, достигнув 8,7 млрд драмов», - сказал Айк Мкртчян.