«Գորիս» մասնաճյուղի աշխատակիցները «Արդշինինվեստբանկին» պատճառել են 693 մլն դրամի վնաս
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Արդշինինվեստբանկի» «Գորիս» մասնաճյուղի կառավարիչ Հ. Բախշյանը 2006-2009թթ. 95 ֆիզիկական եւ 5 իրավաբանական անձանց անուններով ձեւակերպել է կեղծ վարկեր, որոնց ընդհանուր գումարը կազմում է 918 789 604 դրամ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը` վկայակոչելով ՀՀ Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությանը, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ավարտվել է «Արդշինինվեստբանկի» «Գորիս» մասնաճյուղի կառավարչի կողմից խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Վարկերը ձեւակերպվել, ելքագրվել եւ յուրացվել «Արդշինինվեստբանկի» «Գորիս» մասնաճյուղի կառավարչի կողմից փաստացի ղեկավարվող ընկերությունների գործունեության եւ անձնական կարիքների համար, իսկ մի մասն ուղղվել է կեղծ վարկերը եւ դրանց տոկոսները մարելուն:
Արդյունքում` «Արդշինինվեստբանկին» պատճառվել է 693 808 812 դրամ գումարի գույքային վնաս:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա «Արդշինինվեստբանկի» «Գորիս» մասնաճյուղի 7 աշխատակցի, նրանց թվում մասնաճյուղի կառավարչին, գլխավոր հաշվապահին եւ գանձապահին, հաշվապահության եւ վարկային բաժնի աշխատակիցներին առաջադրվել է մեղադրանք:

Управляющий филиала «Горис» нанес «Ардшининвестбанку» ущерб на сумму в 693 млн драмов
Ереван/Медиамакс/. Управляющий филиала «Горис» «Ардшининвестбанка» с 2006 по 2009 гг. оформил поддельные кредиты на 95 физических и 5 юридических лиц на общую сумму в 918 789 604 драмов.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Генеральной прокуратуры, предварительное следствие по данному уголовному делу уже завершено.
Кредиты были оформлены, выписаны и распределены со стороны управляющего филиала на личные нужды и деятельность фактически принадлежащих ему компаний, а остальная часть была направлена на погашение поддельных кредитов и процентов.
В результате «Ардшининвестбанку» был нанесен имущественный ущерб на сумму в 693 808 812 драмов.
На основе доказательств, полученных в ходе следствия, семи работникам филиала «Горис», в том числе - управляющему, главному бухгалтеру, кассиру, работникам кредитного и бухгалтерского отделов предъявлены обвинения.