Ամերիաբանկը ներկայացրել է 2026 թվականի առաջին կիսամյակի մանրածախ բանկինգի արդյունքները
Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը այսօր հայտարարել է, որ 2026թ. I կիսամյակում Ամերիաբանկի հաճախորդների թիվը հատել է 900 հազարի շեմը:
Ամերիաբանկի հաճախորդների բազայի միջին աճի տեմպը վերջին 5 տարվա ընթացքում կազմել է 23.41%, իսկ վերջին երկու տարում հաճախորդների բազան կրկնապատկվել է:
Հաճախորդների բազայի ընդլայնմանը զուգահեռ` առաջանցիկ տեմպով աճել է նաեւ հաճախորդների թվային ակտիվությունը, մասնավորապես, վերջին 5 տարում թվային տիրույթում ամսական ակտիվ օգտատերերի աճի միջին տեմպը կազմել է 55.81%:
30.06.2026թ. դրությամբ Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի գծով ավանդների պորտֆելը գերազանցել է 1 տրիլիոն 30 մլրդ ՀՀ դրամը: Ընդ որում, ժամկետային ավանդների պորտֆելը տարեսկզբից աճել է 19%-ով` կազմելով 423 մլրդ դրամ, իսկ ցպահանջ ավանդների պորտֆելն աճել է 18%-ով` հասնելով 446 մլրդ դրամի (30.06.2026թ. դրությամբ)։
Ամերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆելը տարեսկզբից ավելացել է ավելի քան 10%-ով եւ 30.06.2026թ. դրությամբ գերազանցել 800 մլրդ դրամը, այդ թվում 12%-ով աճել է հիփոթեքային վարկերի պորտֆելը` գերազանցելով 400 մլրդ դրամը:
2026թ. հունիսի 30-ի դրությամբ Ամերիաբանկի պարտատոմսերի պորտֆելը կազմել է  160 մլրդ դրամ։ Հատկանշական է, այս տարի Ամերիաբանկն ամբողջությամբ տեղաբաշխել է իր կողմից առաջին անգամ թողարկված 100 մլն ԱՄՆ դոլար ծավալով անժամկետ պարտատոմսերը՝ ամրապնդելով բանկի կապիտալի դիրքը եւ ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացիան։
Արման Բարսեղյանը ներկայացրել է MyAmeria հավելվածի նոր հնարավորությունները, ինչպես նաեւ MyHome, MyCar, MyInvest եւ MyBusiness հարթակները, առաջիկա ծրագրերը, թվայնացման եւ արհեստական բանականության օգտագործման ուղղությամբ բանկի կողմից իրականացվող նախաձեռնությունները:
Թվային հարթակների զարգացմանն ու կատարելագործմանը զուգահեռ` Ամերիաբանկը նաեւ մեծ ուշադրություն է դարձնում մասնաճյուղային ցանցի ընդլայնմանը` հաճախորդներին հենց իրենց համայնքներում մոտ լինելու նպատակով: Մասնավորապես, այս տարի արդեն իսկ բացվել են Ամերիայի առաջին մասնաճյուղերն Արարատի մարզում եւ Երեւանի Նորք-Մարաշ վարչական շրջանում, իսկ մինչեւ տարեվերջ սպասվում է եւս երկու մասնաճյուղի բացում, այս անգամ հատուկ բանկի Premium եւ Persona կարգավիճակ ունեցող հաճախորդների համար:

28.07.2026 | 16:04 Главная страница / Новости /
Директор розничного банкинга Америабанка Арман Барсегян заявил сегодня, что число клиентов Америабанка превысило отметку в 900 тысяч.
Средний темп роста клиентской базы Америабанка за последние 5 лет составил 23.41%, а за последние 2 года клиентская база увеличилась вдвое.
Рост числа клиентов сопровождался повышением их активности в цифровых каналах, в частности, средний темп роста числа ежемесячно активных пользователей в цифровой сфере за последние 5 лет составил 55.81%.
По состоянию на 30.06.2026 розничный депозитный портфель Америабанка превысил 1 трлн 30 млрд драмов РА. Портфель срочных вкладов вырос на 19% с начала года, составив 423 млрд драмов РА, а портфель вкладов до востребования вырос на 18%, достигнув отметки в 446 млрд драмов РА (по состоянию на 30.06.2026).
Розничный кредитный портфель Америабанка вырос более чем на 10% с начала года и по состоянию на 30.06.2026 превысил 800 миллиардов драмов РА. Ипотечный кредитный портфель вырос на 12%, превысив 400 миллиардов драмов РА.
По состоянию на 30 июня 2026 года портфель облигаций Америабанка составил 160 миллиардов драмов РА. Примечательно, что в этом году Америабанк полностью разместил свои первые бессрочные облигации на сумму 100 миллионов долларов США, улучшив позицию капитала банка и обеспечив диверсификацию источников финансирования.
Арман Барсегян представил новые функции приложения MyAmeria, а также платформы MyHome, MyCar, MyInvest и MyBusiness, предстоящие планы и инициативы банка в направлении цифровой трансформации и использования искусственного интеллекта.
Развивая и совершенствуя свои цифровые платформы, Америабанк также уделяет большое внимание расширению филиальной сети, чтобы быть ближе к клиентам в каждом регионе. В частности, в этом году Америабанк открыл первые филиалы в Араратской области и административном районе Норк-Мараш Еревана, а до конца года планирует открыть еще два филиала специально для клиентов Premium и Persona банка.