Fitch-ը զգալի ռիսկեր է տեսնում, որ ԵԱԶԲ-ն կարող է հայտնվել պատժամիջոցների տակ
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը իջեցրել է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը «B+»-ից մինչեւ «B», հաղորդում է Prime գործակալության` վկայակոչելով Fitch-ի հաղորդագրությունը:
Բացի այդ, Fitch-ը բանկի վարկանիշը տեղադրել է վերանայման ցուցակում՝ դրա հետագա իջեցման հնարավորությամբ։
«Հաշվի առնելով Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկից հետո Ռուսաստանի եւ արեւմտյան երկրների միջեւ հակասությունների լրջությունը եւ ԵԱԶԲ-ում ռուսաստանյան բաժնեմասը (66%), Fitch-ը զգալի ռիսկեր է տեսնում առ այն, որ ԵԱԶԲ-ն կարող է հայտնվել արեւմտյան պատժամիջոցների տակ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Այս դեպքում պատժամիջոցները զգալի ազդեցություն կունենան ԵԱԶԲ-ի՝ պարտքը սպասարկելու կարողության վրա։ Fitch-ը նաեւ կարծում է, որ Ռուսաստանի մեծ բաժնեմասի պատճառով բանկը կբախվի սահմանափակումների՝ իր ռազմավարության իրականացման հարցում:
ԵԱԶԲ-ն միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է։ Դրա մասնակիցներն են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը եւ Տաջիկստանը։ ԵԱԶԲ-ի կանոնադրական կապիտալը կազմում է $7 միլիարդ։

Fitch видит значительные риски, что ЕАБР может попасть под санкции
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings понизило долгосрочный рейтинг дефолта эмитента Евразийского банка развития (ЕАБР) до «В» с «В+», передает «Прайм» со ссылкой на сообщение Fitch.
Кроме того, Fitch оставило рейтинг банка в списке на пересмотр с возможностью его дальнейшего понижения.
«Учитывая серьезность противоречий между Россией и западными странами после начала спецоперации на Украине и российскую долю в ЕАБР (66%), Fitch видит значительные риски того, что ЕАБР может попасть под западные санкции»,- сообщает агентство.
В таком случае санкции окажут заметное влияние на способность ЕАБР обслуживать свой долг. Fitch также полагает, что из-за большой доли России банк столкнется с ограничениями в выполнении своей стратегии.
ЕАБР - международная финансовая организация. Ее участники - Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан. Уставный капитал ЕАБР составляет $7 миллиардов.