21.02.2026 | 10:27 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Visa Voice /
Հայաստանի վճարային դաշտը արագորեն զարգանում է։ Անկանխիկ վճարումներն արդեն գերազանցել են կանխիկ գործարքները՝ արտացոլելով սպառողական վարքագծի եւ ֆինանսական էկոհամակարգի խորքային փոփոխությունները։ Այսօր հազարավոր հայեր թվային եղանակով են վճարում՝ առօրյա գնումներ կատարելիս, հասարակական տրանսպորտից կամ առցանց ծառայություններից օգտվելիս։
Այս փոխակերպման կենտրոնում է Visa-ն՝ թվային վճարումների համաշխարհային առաջատարը եւ Հայաստանի բանկային ոլորտի երկարամյա գործընկերը։ Հայաստանում 24 տարվա ներկայությամբ Visa-ն կարեւոր դեր է խաղացել երկրի ժամանակակից, ներառական եւ տեխնոլոգիապես զարգացած տնտեսության ձեւավորման գործում։
Սիներգիայով ստեղծվող նորարարություններ
Հայաստանի առաջընթացը դեպի անկանխիկ ապագա պայմանավորված է ամուր տեղական գործընկերություններով։ Հայկական բանկերի հետ սերտ համագործակցության շնորհիվ Visa-ն ներդնում է առաջադեմ վճարային տեխնոլոգիաներ եւ իրական կարիքներին արձագանքող սպառողական նախաձեռնություններ՝ առաջնահերթություն տալով մարդկանց եւ բիզնեսների հարմարավետությանն ու անվտանգությանը։
2025 թվականը Հայաստանում B2B վճարումների ոլորտում կարեւոր հանգրվան էր․ գործարկվեց Visa B2B Connect-ը։ Այս լուծումը հնարավորություն է տալիս արագ եւ թափանցիկ միջազգային փոխանցումներ իրականացնել շուրջ 118 երկրում գործող իրավաբանական անձանց միջեւ՝ օգնելով հայկական բիզնեսներին ավելի արդյունավետ գործարքներ կատարել եւ ընդլայնվել արտաքին շուկաներում։
Բիզնեսի համար նախատեսված նորարարությունների հետ մեկտեղ Visa-ի գործընկերությունները շարունակում են շոշափելի առավելություններ ստեղծել սպառողների համար։ Անցյալ տարի բանկերի հետ իրականացված մի շարք արշավների ընթացքում Visa քարտատերերն անկանխիկ գնումների դիմաց պարգեւատրվել են արժեքավոր մրցանակներով՝ գաջեթներով եւ էլեկտրական տրանսպորտային միջոցներով։ Այս նախաձեռնությունները ցույց են տալիս, թե ինչպես կարող են ամենօրյա վճարումները վերածվել իրական պարգեւների՝ միաժամանակ ամրապնդելով հաճախորդների հավատարմությունը եւ արագացնելով անկանխիկ վճարումների տարածումը։
Visa-ն շարունակաբար զարգացնում է նաեւ պրեմիում հաճախորդների համար նախատեսված արժեքային առաջարկը։ Անցյալ տարի Հայաստանում ներկայացվեց Visa Infinite-ը՝ ընկերության ամենաբարձրակարգ պրեմիում քարտը, որը տրամադրում է բացառիկ առավելություններ՝ 24/7 կոնսիերժ ծառայություն, ճանապարհորդական արտոնություններ եւ շքեղ գնումների առաջարկներ՝ օգնելով գործընկեր բանկերին բավարարել ունեւոր խավի փոփոխվող սպասումները։
Վճարային լուծումների ներդրումից բացի Visa-ն եւ նրա գործընկերները հանձնառու են նաեւ զարգացնել Հայաստանի մարդկային կապիտալը։ 2025 թվականին Visa-ի եւ տեղական ֆինանսական հաստատությունների համագործակցությունն աջակցել է երիտասարդական նախաձեռնության՝ ուղղված տաղանդների զարգացմանն ու նորարարության խթանմանը։
Այս ուղղությունը շարունակվել է նաեւ ֆինանսական ոլորտում․ Երեւանում անցկացված Visa Issuer Challenge մրցույթում բանկային թիմերը լուծել են իրական շուկայի մարտահրավերներ՝ եւս մեկ անգամ ընդգծելով Visa-ի հանձնառությունը ստեղծարար մտածողության խրախուսման, նորարարության խթանման եւ Հայաստանի ապագայի մեջ ներդրումների նկատմամբ։
Կամրջել արդյունաբերությունը՝ երկարաժամկետ աճի համար
Որպես աշխարհի ամենավստահելի ապրանքանիշերից մեկը՝ Visa-ն գերազանցում է տեխնոլոգիական լուծումների սահմանները՝ հանդես գալով որպես երկխոսության եւ համատեղ առաջընթացի հարթակ։ Տեղական շուկա բերելով գլոբալ փորձն ու լավագույն փորձառությունը՝ ընկերությունը նպաստում է հայկական վճարային ոլորտի ռազմավարական ուղղությունների ձեւավորմանը։
2024 թվականին Հայաստանն առաջին անգամ հյուրընկալեց Visa-ի անկանխիկ ֆորումը՝ CISSEE տարածաշրջանում ընկերության գլխավոր միջոցառումը, որը համախմբեց բանկերին, կարգավորող մարմիններին, ֆինտեխ ոլորտի ներկայացուցիչներին եւ միջազգային փորձագետներին՝ քննարկելու թվային վճարումների ու ֆինանսական ծառայությունների հիմնական միտումները։ Ֆորումի անցկացումը Երեւանում ընդգծեց Հայաստանի աճող տարածաշրջանային դերը եւ թվային ֆինանսների գլոբալ քննարկումներին մասնակցելու պատրաստակամությունը։
Visa-ի զարգացումը Հայաստանում շարունակում է արագանալ։ Անցյալ տարվա հուլիսին երկրում ընկերության իրավաբանական անձի ստեղծումը Visa-ին ավելի մոտեցրեց իր գործընկերներին եւ հաճախորդներին։ Տարեվերջին անցկացված Visa Partnership Awards մրցանակաբաշխությունը եւս մեկ անգամ ընդգծեց համատեղ աճի այս հանձնառությունը՝ պարգեւատրելով բանկերին իրենց ձեռքբերումների համար եւ արժեւորելով այն մարդկանց, ովքեր ձեւավորում են Հայաստանի վճարային համակարգի ապագան։ Visa-ն հպարտ է աջակցել այդ ճանապարհի յուրաքանչյուր փուլում։
Առեւտրի ապագան սկսվում է հիմա
Հայաստանի թվային փոխակերպումն ընթանում է ամբողջ թափով։ Քանի որ սպառողների եւ բիզնեսների շրջանում աճում է անխափան թվային վճարային լուծումների պահանջարկը, Visa-ն մնում է տեղական շահագրգիռ կողմերի վստահելի գործընկերը։ Սերտ համագործակցության, հաճախորդակենտրոն լուծումների եւ ենթակառուցվածքային կայուն ներդրումների միջոցով Visa-ն շարունակում է զարգացնել անվտանգ, ժամանակակից եւ ապագային պատրաստ վճարային էկոհամակարգ՝ ընդլայնելով գործընկերների իր ցանցը։