ԵԱՏՄ երկրները կփոխանակեն հաճախորդների վարկային պատմությունները
ԵԱՏՄ երկրները հաջորդ շաբաթ նախատեսում են հաստատել վարկային պատմությունների փոխանակման մասին համաձայնագիր, որը միության ընդհանուր ֆինանսական տարածքում հնարավորություն կտա փոխառուներին վարկ ստանալ  նաեւ մյուս անդամ երկրներից:
Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը, համաձայնագրի նախագիծը պատրաստ է եղել դեռեւս անցյալ տարվա աշնանը, որի հաստատումը, սակայն, հետաձգվել է:
Պատճառը, ըստ պարբերականի, եղել է Ղազախստանի դիրքորոշումը` փոխանցելու տեղեկատվությունը պետական մարմինների միջոցով:
Ռուսաստանում դեռեւս արգելվում է վարկային բյուրոների միջեւ տվյալների փոխանցումը, սակայն հարցն այսօր կքննարկվի Կենտրոնական բանկի նիստում:
«Ներկայում բանկերի կողմից հաճախորդների վարկունակության չափազանց պահպանողական գնահատման պատճառով անգամ ամենալավ պատմությամբ հաճախորդները չեն կարողանում վարկ ստանալ այլ երկրում: Բացի այդ, առկա են էական տարբերություններ ԵԱՏՄ երկրների վարկային բյուրոների աշխատելաոճի միջեւ (տեղեկության բնույթի, դրված պահանջները եւ այլն)»,- գրում է պարբերականը:
Միաժամանակ, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էկոնոմիկայի եւ ֆինանսական քաղաքականության նախարար Տիմուր Սուլեյմենովն ասել է, որ ԵԱՏՄ երկրները մինչեւ հաջորդ տարվա մայիս նախապատրաստում են հայեցակարգ միասնական ֆինանսական շուկայի ստեղծման մասին, որը, ամենայն հավանականությամբ, կգործարկվի 2025-ին:

Страны ЕАЭС будут обмениваться кредитной историей клиентов
На следующей неделе представители стран ЕАЭС могут одобрить соглашение по обмену данными кредитных историй, которое в рамках общего финансового рынка союза позволит заемщикам получать кредиты в других странах.
Как передает «Коммерсантъ», прототип соглашения был готов еще прошлой осенью, но согласование затянулось.
По данным издания, основным препятствием стала позиция Казахстана, где настаивали на передаче данных через госструктуры.
В РФ пока запрещена передача данных между бюро, но сегодня этот вопрос будет обсуждаться на встрече в Центробанке.
«Сейчас из-за излишне консервативной оценки банками других стран даже заемщики с хорошей историей не могут получить кредит. Есть и существенные различия в работе бюро кредитных историй: в состав историй включается разная информация, разнятся требования к средствам криптографической защиты», - пишет издание.
В то же министр Евразийской экономической комиссии по экономике и финансовой политике Тимур Сулейменов сказал, что страны ЕАЭС к маю 2017 года подготовят концепцию создания общего финансового рынка, который, по всей вероятности, будет запущен к 2025 году.