Երաշխավորված ավանդների չափերն ավելացել են 2.5 անգամ
Հոկտեմբերի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ եւ վերջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունել է «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ դրա՝  միայն դրամային ավանդների երաշխավորման չափը սահմանվում է մինչեւ 10 մլն ՀՀ դրամ (մինչ օրս գործող մինչեւ 4 մլն ՀՀ դրամի փոխարեն):
Իսկ միայն արտարժութային ավանդների երաշխավորման չափը՝ մինչեւ 5 մլն ՀՀ դրամ (մինչ օրս գործող մինչեւ 2 մլն ՀՀ դրամի փոխարեն):
«Երաշխավորված ավանդների չափերի փոփոխությունը կնպաստի ավանդատուների շահերի պաշտպանության ամրապնդմանը եւ ավանդների երաշխավորման համակարգի արդյունավետության բարձրացմանը»,- Banks.am-ին ասել է Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի տնօրեն Հերմինե Հարությունյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ օրենքը ուժի մեջ կմտնի մոտ օրերս`ԱԺ կանոնակարգի համաձայն համապատասխան ընթացակարգեր անցնելուց հետո:

Размеры гарантированных вкладов увеличены в 2.5 раза
Парламент Армении во втором и окончательном чтении 26 октября единогласно принял проект закона «О внесении изменений в закон РА «О  гарантировании возмещения банковских вкладов физических лиц»».
Согласно внесенным изменениям, максимальный размер гарантируемого драмового вклада составит 10 млн. драмов (вместо 4-х млн. драмов ). А максимальный размер вклада в иностранной валюте - 5 млн. драмов (вместо 2-х млн. драмов).
«Изменение размеров гарантированных вкладов будет способствовать укреплению защиты интеров вкладчиков и повышению уровня системы гарантирования вкладов», - сказала Banks.am директор Фонда гарантирования возмещения вкладов Армении Эрмине Арутюнян.
Она также отметила, что закон вступит в силу в ближайшие дни – после прохождения соответствующих процедур, предусмотренных регламентом Национального Собрания  Армении.