Թուրքական տնտեսական ճգնաժամի երեք փուլերը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում TUSIAD տնտեսագիտական հետազոտությունների ֆորումի եւ Քոչ համալսարանի տնօրեն Սելվա Դեմիրալպայի եւ Մերիլենդի համալսարանի տնտեսագիտության պրոֆեսոր Շեբնեմ Կալեմլի-Օզջանայի հոդվածը:
Պետք չէ զարմանալ Թուրքիայի տնտեսական եւ ֆինանսական նորագույն խնդիրների վրա: Եռակի ճգնաժամն այս երկրում՝ պայմանավորված արժույթով, բանկերով եւ պետական պարտքով, շարունակվում է արդեն մի քանի տարի: Եվ այսօր լայնորեն քննարկվում է մի հարց՝ արդյո՞ք այս տնտեսական ճգնաժամը կհանգեցնի քաղաքական ճգնաժամի:
Թուրքիայի տնտեսությունը տառապում էր մշտապես բարձր գնաճից եւ բյուջեի աճող դեֆիցիտից՝ անգամ Covid-19 համավարակի հարվածից առաջ: Արդեն ավելի քան մեկ տասնամյակ գնաճային սպասումներն այստեղ գերազանցում են նպատակային մակարդակն (5%) ավելի քան 50%-ով: 2017-ի վերջից թուրքական լիրան շարունակաբար արժեզրկվում է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ՝ 2018-ի օգոստոսին ընկնելով 20%-ով: Համավարակի ընթացքում դրամավարկային քաղաքականության ակտիվ թուլացումը, վարկավորման չափազանց մեծ աճի վրա հիմնված անկայուն տնտեսական քաղաքականությունը եւ կապիտալի արտահոսքի հետեւանքները փոխհատուցելու նպատակով կենտրոնական բանկի արժութային պահուստների վաճառքը՝ այս ամենը տնտեսությունում նոր խոցելի կողմեր էր ստեղծել եւ հանգեցրել նրան, որ անցած տարվա հունվարից լիրան արժեզրկեց եւս 40%-ով:
Նոյեմբերին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նշանակել էր ֆինանսների նոր նախարար եւ կենտրոնական բանկի նոր կառավարիչ: Երկրի դրամավարկային քաղաքականության մեջ իրականացվել էր վաղուց հասունացած բարեփոխում, եւ տարեվերջին լիրան վերադարձրեց իր կորուստների 10%-ը:
Թուրքիան պահպանում է լողացող փոխարժեքի ռեժիմը սկսած 2001-ից, երբ  վճարային հաշվեկշռի, պետական պարտքի եւ բանկային համակարգի ճգնաժամային վիճակը ստիպեց նրան հրաժարվել լիրան դոլարի եւ եվրոյի արտարժույթների զամբյուղի հետ կապելուց: Թուրքիան անցավ գնաճի թիրախավորման ռեժիմի, համաձայն որի տոկոսադրույքները չպետք է շտկվեն արժույթի ամրապնդման կամ արժեզրկման համար, ինչպես նաեւ՝ ի պատասխան կապիտալի արտահոսքի հանգեցնող արտաքին ցնցումների (օրինակ՝ Covid-19):
Թուրքիայում դանդաղ ընթացող ճգնաժամը կարող ենք բաժանել երեք փուլի:
Առաջին, նախահամավարակային փուլում լիրան դանդաղ արժեզրկվում  էր, քանի որ հիմնարար կառուցվածքային խնդիրները չէին վերացվում, իսկ գնաճի թիրախավորումը կարեւոր առաջնահերթություն չէր: Միջազգային շուկաներում թուրքական բանկերի կողմից հեշտությամբ միջոցներ փոխառելու հնարավորությունը թույլ էր տալիս խուսափել արժույթի ավելի կտրուկ արժեզրկումից:
Ճգնաժամի երկրորդ փուլը սկսվեց անցած տարվա մարտին՝ համամարակի հարվածի ժամանակ: Սկզբից Թուրքիան (ինչպես եւ այլ երկրներ) արձագանքեց՝ թուլացնելով դրամավարկային եւ բյուջետային քաղաքականությունը: Սակայն ընդարձակվող դրամավարկային քաղաքականությունն արագորեն հասավ իր վերջին սահմանին: Գնաճի երկնիշ մակարդակից ցածր տոկոսադրույքների իջեցումը հանգեցրեց դոլարացման գործընթացին. տեղական եւ օտարերկրյա ներդրողների հրաժարվելը լիրայով արտահայտված ակտիվներից դարձավ արժույթի կտրուկ արժեզրկման պատճառ, ինչը Թուրքիան անհաջող փորձեց կասեցնել՝ վաճառելով ոսկեարժութային պահուստներից շուրջ $130 մլրդ:
Այնուամենայնիվ, անգամ եթե Թուրքիայի կենտրոնական բանկը լիրայի փոխարժեքին աջակցելու համար ավելի շատ արժութային պահուստներ ունենար, արդյունքը կլիներ ճիշտ նույնը: Վաղ թե ուշ, երբ ֆինանսական շուկաները հաշվի առնեին Թուրքիայի երկրի ռիսկը, ինչպես նաեւ վերջինիս արժութային ռիսկերը, երկրի արժութային փոխարժեքը պարտադիր ենթարկվելու էր կտրուկ շտկման: Արժութային պահուստները սպառող պետությունը սկզբունքորեն կարող է միջոցներ պարտք վերցնել միջազգային շուկաներում եւ շարունակել ինտերվենցիան՝ սեփական արժույթի փոփոխականությունը հաղթահարելու համար: Ավելին, համաշխարհային գլոբալ անորոշության ուժեղացման ժամանակ արտարժույթով փոխառություններն ավելի էժան են, քան տեղական արժույթով:
Սակայն փոխառությունների ցածր արժեքը Թուրքիային շատ չօգնեց: Երկրի ռիսկերի մեծացմանը եւ բանկերի հաշվեկշռի վատթարացմանը զուգահեռ` դժվարացել էր արտերկրում արտարժույթով փոխառություններ ստանալը: Քանի որ արժեզրկումը զսպելու համար արժութային պահուստները վաճառվում էին բանկերի միջոցով,  իսկ տնային տնտեսություններն, ի պատասխան գնաճի ավելացման, մեծացնում էին իրենց արժութային ավանդները, բանկերի մոտ սկսեց արագորեն աճել արժութային անհավասարակշռությունը:  Շարունակվող համավարակի պայմաննորում սկսել էր թափ հավաքել դոլարացման գործընթացը. հատկապես օգոստոսին կտրուկ արագացավ բնակչության արժութային ավանդների ծավալի աճը, ինչը մեծացրեց բանկերի արժութային պարտավորությունները Թուրքիայի տնային տնտեսությունների նկատմամբ:
Արժութային այս անհավասարակշռությունը նվազեցնելու համար պետական բանկերը պետք է կամ ավելացնեին արտարժույթով ընկերությունների վարկավորումը (կայունացնելով ակտիվները), կամ նվազեցնեին արժութային փոխառությունների ծավալը ինչպես Թուրքիայի բնակչության, այնպես էլ օտարերկրյա վարկատուների համար (կայունացնելով պասիվները): Բանկերը չեն կարող միանգամից նվազեցնել արժույթով իրենց արտաքին պարտքը, քանի որ իրենց  անհրաժեշտ է մարել կամ երկարաձգել գոյություն ունեցող զգալի պարտքային պարտավորությունները: Իսկ թուրքական ընկերությունները վախենում են, որ չեն կարողանա արժութային բավարար եկամուտներ ունենալ՝ արժութային վարկերը մարելու համար, չնայած դրանք ավելի էժան են: Արդյունքում, բանկերին դժվար կլինի բարելավել իրենց արժութային դիրքերը՝ միաժամանակ շարունակելով վաճառել պահուստներն՝ ի աջակցություն լիրային:
Ամբողջ այս անկայուն տնտեսական քաղաքականությունը բարձրացրեց Թուրքիայի երկրի ռիսկերը: Ազատականացված կապիտալի շարժ ունեցող երկրում, որտեղ բանկերի ֆոնդավորման պայմանների վրա ազդում է ոչ միայն գլոբալ ֆինանսական միջավայրը, այլեւ երկրի ռիսկը, բանկերը չեն կարողանում հավասարակշռություն հաստատել արժույթի փոխարժեքի եւ տոկոսադրույքների միջեւ: Բյուջետային եւ դրամավարկային խելամիտ քաղաքականություն վարելու փոխարեն այս նպատակով բանկերին օգտագործելը խաթարում է ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին տնտեսական հաշվեկշիռը:
Այսօր սկսվել է թուրքական ճգնաժամի երրորդ փուլը. իշխանությունները սկսել են դրամավարկային քաղաքականության նորմալացումը՝ բարձրացնելով տոկոսադրույքները: Սեպտեմբերին Թուրքիայի ԿԲ-ն բարձրացրել էր տոկոսադրույքը երկու տոկոսային կետով: Սակայն բանկը չբարձրացրեց տոկոսադրույքը հոկտեմբերին՝ չշարունակելով դրամավարկային քաղաքականության խստացման այս ցիկլը, փոխարենը բարձրացրեց տոկոսադրույքները անուղղակիորեն՝ իրացվելիության գործարքների միջոցով: Այս ամենը ամրապնդեց այն տեսակետը, որ իշխանությունները չեն ցանկանում կամ չեն կարողանում լուծել իրենց առջեւ ծառացած առավել սուր խնդիրները: Շուկայի բացասական արձագանքը, ինչպես նաեւ առաջացած ճնշումը չեզոքացնելու համար կենտրոնական բանկի պահուստների պակասությունը ստեղծեցին իրադարձությունների այնպիսի շղթա, որը հանգեցրեց տնտեսական թիմի փոխարինմանը:
Թուրքիայի ԿԲ նոր կառավարիչը եւ ֆինանսների նոր նախարարը պնդում են, որ գնաճի թիրախավորումը առաջնահերթություն կդառնա Թուրքիայի համար: Սակայն,  ի վերջո, երկրի դրամավարկային քաղաքականության վրա ազդելու է Էրդողանը, իսկ նա պարբերաբար ասում է, որ բարձր տոկոսադրույքները հանգեցնում են գնաճի ավելացմանը: Իսկ ի՞նչ  տեղի կունենա, երբ ֆինանսական շուկաները կայունանան: Արդյո՞ք ԿԲ-ն կշարունակի օրթոդոքսալ գնաճի թիրախավորմանը համապատասխանող խստացնող քաղաքականությունը, թե՞ կմտածի տոկոսադրույքների իջեցման մասին՝ փորձելով «իջեցնել» գնաճը՝ Էրդողանի գաղափարներին համահունչ:
Ներդրողներն ուշադիր հետեւում են իրավիճակին: Եթե պարզվի, որ Թուրքիայում դրամավարկային քաղաքականության խստացումը փոխարժեքի կայունացման միանգամյա փորձ է, եւ առաջիկա ամիսներին գնաճի նվազեցման համար երկիրը սկսի իջեցնել տոկոսադրույքները, ապա, անկասկած, երկրի դանդաղ ընթացող  ճգնաժամը կշարունակվի:

Три этапа экономического кризиса в Турции
Предлагаем вашему вниманию статью директора форума экономических исследований TUSIAD и университета Коч Селва Демиралпа и профессора экономики в Мэрилендском университете Шебнем Калемли-Озджана.
Не стоит удивляться новейшим экономическим и финансовым проблемам Турции. Тройной кризис в этой стране (с валютой, банками и госдолгом) продолжается уже несколько лет. И сегодня широко обсуждается вопрос, не приведёт ли этот экономический кризис к политическому.
Турецкая экономика страдала от постоянно высокой инфляции и растущего бюджетного дефицита даже до того, как ударила пандемия Covid-19. Уже десятилетие с лишним инфляционные ожидания здесь превышают целевой уровень (5%) более чем на 50%. С конца 2017 года турецкая лира непрерывно девальвировалась относительно доллара США, обвалившись в августе 2018 года на 20%. Активное смягчение денежно-кредитной политики во время пандемии; неустойчивая экономическая политика, опиравшаяся на избыточный рост кредитования; распродажа валютных резервов центрального банка с целью компенсировать последствия оттока капиталов – всё это создало новые уязвимости в экономике и привело к обесцениванию лиры ещё на 40% с января прошлого года.
В ноябре президент Реджеп Тайип Эрдоган назначил нового министра финансов и нового управляющего центральным банком. В монетарной политике страны была проведена давно назревшая нормализация и к концу года лира отыграла 10% своих потерь.
Турция поддерживает плавающий валютный курс с 2001 года, когда кризисное состояние платёжного баланса, госдолга и банковской системы вынудило её отказаться от привязки лиры к корзине валют, состоявшей из доллара и евро. Турция перешла к режиму таргетирования инфляции, в соответствии с которым учётные ставки не должны корректироваться ради укрепления или обесценивания валюты, а также в ответ на внешние шоки (такие как Covid-19), приводящие к оттоку капиталов.
Мы может разделить замедленный кризис в Турции на три этапа.
На первом, допандемическом этапе лира медленно девальвировалась, поскольку фундаментальные структурные проблемы не устранялись, а таргетирование инфляции не было важным приоритетом. Имевшаяся у турецких банков возможность с легкостью занимать средства на международных рынках позволяла избежать более резкой девальвации валюты.
Второй этап кризиса начался в марте прошлого года, когда ударила пандемия. Турция (как и другие страны) сначала отреагировала на неё смягчением монетарной и бюджетной политики. Однако экспансионистская монетарная политика быстро достигла своих пределов. Снижение процентных ставок ниже двузначного уровня инфляции спровоцировало процесс долларизации: отказ отечественных и внешних инвесторов от активов, номинированных в лирах, вызвал резкую девальвацию валюты, которую Турция безуспешно пыталась остановить, продав примерно $130 млрд из золотовалютных резервов.
Впрочем, даже если бы у Центрального банка Турецкой республики (ЦБТР) было больше валютных резервов для поддержания курса лиры, результат был бы точно таким же. Рано или поздно – как только финансовые рынки учли бы страновые риски Турции, а также её валютные риски – валютный курс страны обязательно подвергся бы резкой коррекции. Государство, у которого заканчиваются валютные резервы, в принципе может занимать средства на международных рынках и продолжать интервенции с целью справиться с волатильностью собственной валюты. Более того, в периоды повышенной глобальной неопределённости занимать в иностранной валюте дешевле, чем в местной.
Но Турции не очень помогла низкая стоимость заимствований. По мере повышения страновых рисков и ухудшения состояния балансов банков, занимать за рубежом в иностранной валюте стало труднее. Поскольку валютные резервы распродавались через банки для обуздания девальвации, а домохозяйства повышали свои валютные депозиты в ответ на рост инфляции, у банков стал быстро нарастать валютный дисбаланс. В условиях продолжавшейся пандемии начал набирать обороты процесс долларизации: в августе рост объёмов валютных депозитов населения ускорился особенно резко, что увеличило валютные обязательства банков перед турецкими домохозяйствами.
Для сокращения этого валютного дисбаланса государственные банки должны либо увеличивать кредитование компаний в иностранной валюте (тем самым стабилизируя сторону активов), либо снижать объёмы валютных заимствований как у турецкого населения, так и у иностранных кредиторов (стабилизируя сторону пассивов). Банки не могут мгновенно сократить свой внешний долг в валюте, потому что для этого им надо погасить или продлить существующие значительные долговые обязательства. А турецкие фирмы опасаются, что они не смогут заработать достаточно валютных доходов для погашения валютных кредитов, хотя они и дешевле. В результате банкам будет трудно улучшить свои валютные позиции, одновременно продолжая продавать резервы в поддержку лиры.
Вся эта неустойчивая экономическая политика повысила страновые риски Турции. Банки не в состоянии добиться баланса между курсом валюты и процентными ставками в стране с либерализованным движением капитала, в которой на условия фондирования банков влияет не только глобальная финансовая среда, но и страновой риск. Использование банков для этой цели – вместо проведения разумной бюджетной и монетарной политики – нарушает и внутренний экономический баланс, и внешний.
Сегодня в турецком кризисе наступил третий этап: власти приступили к нормализации монетарной политики, повышая процентные ставки. В сентябре ЦБТР повысил процентную ставку на два процентных пункта. Однако банк не продолжил этот цикл ужесточения монетарной политики новым повышением ставки в октябре, а вместо этого повысил ставки косвенно – через операции с ликвидностью. Всё это укрепило мнение, что власти не хотят или не могут решать наиболее острые проблемы, с которым они столкнулись. Негативная реакция рынка, вкупе с недостатком резервов центрального банка для нивелирования возникшего давления, спровоцировали цепь событий, которые привели к замене экономической команды.
Новый управляющий ЦБТР и новый министр финансов утверждают, что таргетирование инфляции станет для Турции приоритетом. Однако в конечном счёте на монетарную политику страны будет влиять Эрдоган, а он регулярно говорит о том, что высокие процентные ставки приводят к росту инфляции. Что же произойдёт, когда финансовые рынки стабилизируются? Продолжит ли ЦБТР политику ужесточения, соответствующую ортодоксальному инфляционному таргетированию, или же он задумается о снижении ставок в попытке «снизить» инфляцию, в соответствии с идеями Эрдогана?
Инвесторы внимательно следят за ситуацией. Если ужесточение монетарной политики в Турции окажется единовременной попыткой стабилизировать валютный курс, и в ближайшие месяцы страна начнёт снижать процентные ставки ради уменьшения инфляции, тогда, несомненно, её замедленный кризис продолжится.