EY երեւանյան գրասենյակը նշում է հիմնադրման 10-ամյակը եւ «Ծիրանի տոնը»
Աուդիտորական, հարկային եւ խորհրդատվական ծառայությունների համաշխարհային շուկայում առաջատար EY (Ernst & Young) ընկերության երեւանյան գրասենյակն այս տարի՝ հուլիսի 20-22-ը, վեցերորդ անգամ անցկացրել է «Ծիրանի տոն» (Apricot Party) հավաք-միջոցառումն աշխարհի տարբեր երկրների EY գրասենյակներում աշխատող հայազգի ներկայացուցիչների եւ Հայաստանի օտարազգի ընկերների համար:
Այցի շրջանակում հյուրերը հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու Հայաստանի գործարար եւ մշակութային կյանքին: Նրանք, մասնավորապես, այցելել են  «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF) ՍՄԱՐԹ-կենտրոնը՝ ծանոթանալու իրականացվող ծրագրերին, նորարարություններին ու կրթական նախաձեռնություններին: Հյուրերը եղել են նաեւ Հաղարծինի վանքում, Երեւանի թանգարաններում ու Մատենադարանում:
Այցելություն COAF-ի ՍՄԱՐԹ-կենտրոն
Այս տարի EY ընկերության երեւանյան գրասենյակը նշում է նաեւ հիմնադրման 10-ամյակը։ Այս կապակցությամբ հուլիսի 20-ին EY ընկերությունը հանդիսավոր ընդունելություն էր կազմակերպել, որին ներկա էին ոչ միայն «Ծիրանի տոն» միջոցառման հյուրերը, այլ նաեւ Հայաստանի պաշտոնյաներ, տեղական եւ միջազգային գործարարներ, EY ընկերության գործընկերներ։
«Մեր ընկերությունն ինձ հնարավորություն ընձեռեց ավելի սերտ կապվել հայրենիքի հետ 10 տարի առաջ: Այն փաստը, որ EY ընկերությունը Հայաստանում գրասենյակ չուներ, շատ ցավոտ էր ինձ եւ իմ գործընկեր հայրենակիցների համար: EY ԱՊՀ տարածաշրջանի ղեկավարությունն աջակցեց մեզ, եւ մենք հիմնեցինք գրասենյակը 2008թ.՝ ներգրավելով ամբողջ մեր ցանցի եւ, մասնավորապես, մեր հայրենակիցների ներուժը: Կարծում եմ՝ տասը տարի անց կարող ենք արձանագրել, որ դա ճիշտ ներդրում էր  եւ ոչ միայն ֆինանսապես»,- Banks.am-ի հետ զրույցում ասել է EY Հայաստանի կառավարիչ գործընկեր Էրիկ Հայրապետյանը:
Նա շնորհակալություն է հայտնել նաեւ բոլոր հաճախորդներին, որոնք վստահել են ընկերությանն այս տարիների ընթացքում:
«Առանց իրենց՝ այս հաջողությունն անհնար կլիներ: Բոլորս դեռ շատ անելիքներ ունենք, եւ ես վստահ եմ, որ փոքր գործերով մեծ հաղթանակների կհասնենք: Այս առումով «Ծիրանի տոնի» գաղափարը, այն է՝ նպաստել մեր հայրենակիցների եւ Հայաստանին ոչ անտարբեր բոլոր մարդկանց կապերի ամրապնդմանը, ինձ շատ հարազատ է»,- հավելել է Էրիկ Հայրապետյանը:
Հակոբ Սարգսյանն ու Էրիկ Հայրապետյանը
EY ընկերության երեւանյան գրասենյակի հիմնադրման 10-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորել է նաեւ EY ԱՊՀ տարածաշրջանի գործարքների ուղեկցման խորհրդատվության բաժնի գնահատման ծառայությունների ղեկավար, հիմնադիր գործընկեր Հակոբ Սարգսյանը։
«Մենք մեր գործունեությունը սկսել ենք 2-3 աշխատողով, այս պահին արդեն ունենք 60 աշխատակից։ Իհարկե, կարեւորը ոչ թե աշխատակիցների թիվն է, այլ թե ինչ ենք արել այս ժամանակահատվածում։ Այս տարիների ընթացքում փորձել ենք մեր ներդրումն ունենալ Հայաստանի տնտեսության առաջխաղացման գործում։ Մենք ակտիվ ենք եղել նաեւ մի շարք բարեգործական նախաձեռնություններում, որն ինձ համար մեծ նվաճում է»,- ասել է EY ԱՊՀ տարածաշրջանի գործարքների ուղեկցման խորհրդատվության բաժնի գնահատման ծառայությունների ղեկավար, հիմնադիր գործընկեր Հակոբ Սարգսյանը։
Այցելություն Հաղարծինի վանք
Անդրադառնալով ավանդույթ դարձած «Ծիրանի տոն» միջոցառմանը՝ Հակոբ Սարգսյանն ընդգծել է, որ այսպիսի նախաձեռնությունները միշտ լավ արդյունքներ են տալիս։
«Երբեմն հայկական արմատներ ունեցող աշխատակիցներն իրար նույնիսկ չեն ճանաչում՝ աշխատելով նույն գրասենյակում։ Շատերն են իրար հետ ծանոթացել մեր այս ամենամյա միջոցառման շրջանակում։ Սա օգնում է, որ մարդիկ սկսեն իրար հետ ավելի արդյունավետ աշխատել։ Նրանք նաեւ փորձում են Հայաստանի համար ավելի լավ գաղափարներ առաջ քաշել։ Այս դարում գաղափարները շատ կարեւոր են, մարդկանց համախմբումը եւ այստեղ տիրող էներգետիկան հրաշալի արդյունքներ են տալիս։ Բացի այդ, վերջին տարիներին տեխնիկայի զարգացումը վնասում է մարդկային անմիջական շփմանը։ Կարեւոր է իրար ձեռք սեղմել, միմյանց աչքերի մեջ նայել. դրա շնորհիվ աշխատանքն ավելի արդյունավետ է դառնում։ Մեր հյուրերը հետագայում հաճույքով վերադառնում են Հայաստան իրենց ընտանիքների եւ ընկերների հետ, նաեւ բոլորին պատմում են, որ Հայաստանը գեղեցիկ երկիր է՝ հրաշալի մարդկանցով»,- պատմել է EY հիմնադիր գործընկերը՝ նշելով, թե կարեւոր է, որ հյուրերը զգան, թե ինչով են «ապրում եւ շնչում» հայերը։
Այցելություն Մատենադարան
EY ընկերության ԱՊՀ տարածաշրջանի կառավարիչ գործընկեր Ալեքսանդր Իվլեւը, առաջին անգամ չէ, որ ներկա է գտնվում այս հավաքին։
«Ինձ հաճելի է գտնվել այնպիսի միջավայրում, որտեղ մարդիկ գնահատում են իրենց արմատները, մշակույթը, իրենց հստակ նույնականացնում են տվյալ ազգության հետ։ Հաճելի է, որ աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած հայերն ամեն տարի մասնակցում են մի այնպիսի միջոցառման, որը նվիրված է հայրենիքի հանդեպ սիրուն։
Այստեղ լավ տրամադրություն է տիրում. տարբեր երկրների գրասենյակների ներկայացուցիչները շփվում են եւ կապեր հաստատում։ Շփման այս ձեւաչափը թույլ է տալիս վստահելի հարաբերություններ ստեղծել, քանի որ մարդիկ իրար ավելի լավ են ճանաչում։ Կարեւոր է նաեւ այս ձեւաչափով շփվել այն մարդկանց հետ, որոնց հետ բիզնես հարաբերությունների մեջ ենք»,- ասել է նա։
Շնորհավորելով EY ընկերության երեւանյան գրասենյակին 10-ամյակի կապակցությամբ՝ Ալեքսանդր Իվլեւը մաղթել է ընկերությանը միշտ առաջինը լինել հայկական շուկայում։
Կենտրոնական, Արեւելյան եւ Հարավարեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի կառավարիչ գործընկեր Յացեկ Կեձիորն առաջին անգամ է հրավիրվել Հայաստան։ Banks.am-ի հետ զրույցում չի թաքցրել, որ շատ դրական միջավայրում է անցկացնում ժամանակը։
Ալեքսանդր Իվլեւը եւ Յացեկ Կեձիորը
«Հայաստանը հրաշալի պատմության եւ ավանդույթների երկիր է։ Ես բավականին շատ կարդացել էի Հայաստանի մասին եւ սպասում էի այս այցելությանը։ Կարդացել էի, որ Երեւանն ավելի հին է, քան Հռոմը։ Գիտեի, որ Հայաստանը քրիստոնեություն ընդունած առաջին երկիրն է։ Գիտեի նաեւ երկրի ցավալի պատմության մասին՝ կապված Ցեղասպանության հետ։ Լեհաստանում էլ հայերի հետ շփումներից հասկացել էի, որ հայերի շրջանում լավ գիտնականներ եւ մաթեմատիկոսներ կան։ Այցի շրջանակում նաեւ ՀՀ նախագահին հանդիպելու հնարավորություն ունեցանք։ Հայաստանում շատ դրական էներգիա կա եւ նա մեզ վստահեցրեց, որ ամեն ինչ դեպի լավն է փոխվելու։
Մեր հայ գործընկերները հրաշալի գաղափար ունեն՝ միավորելու ամբողջ աշխարհի հայերին եւ Հայաստանի ընկերներին։ Այս համախմբման շնորհիվ մենք հասկանում ենք, թե ինչ ունենք միմյանց առաջարկելու։ Մարդկանց շփումների եւ կապերի շնորհիվ ստեղծվում է մի ցանց, որը կօգնի առաջխաղացնել Հայաստանը»,- պատմել է նա։
Ազգային պարեր
Յացեկ Կեձիորի կարծիքով՝ Հայաստանում 10-ամյա փորձ ունեցող EY ընկերությունը կարող է նշանակալի ներդրում ունենալ երկրի տնտեսության զարգացման գործում, եւ այս ուղղությամբ շատ բան ունի առաջարկելու։
«Դրան կարող է նպաստել նաեւ EY-ի հայկական համայնքը։ Բացի ընկերության ավանդական ծառայություններից, մենք կարող ենք նպաստել նաեւ օտարերկրյա ներդրումների ավելացմանը, երկրի առաջխաղացմանը միջազգային ասպարեզում, ինչպես նաեւ ստարտափ ընկերությունների զարգացմանը»,- նշել է նա։
«Ծիրանի տոն» միջոցառմանն առաջին անգամ մասնակցել է նաեւ ԱՊՀ տարածաշրջանում տրանսֆերային գնագոյացման ծառայությունների խմբի ղեկավար Եվգենիա Վետերը, որն ամենալավ տպավորություններով է հեռանալու այստեղից։
«Չէի սպասում, որ այսքան մեծ հույզեր, այսքան ջերմ եւ ընտանեկան կոլորիտ է լինելու։ Շատերն էին ինձ ասում, որ սա մտերմիկ եւ իր բնույթով յուրօրինակ հավաք է, հիմա ինքս էլ կարող եմ հաստատել դա։ Այստեղ շատերը հանդիպում են երկար բաժանումից հետո, շատերն առաջին անգամ են հանդիպում, բայց գաղափարը միավորում է բոլորին եւ ամենաբազմազան թեմաներ քննարկելու հնարավորություն տալիս։
Կարծում եմ՝ սա ամենաճիշտ եւ ամենաարդյունավետ ձեւաչափն է գործընկերային հարաբերությունների զարգացման համար։ Այստեղ ամուր գործընկերային հարաբերություններ են ստեղծվում անձնական շփումների եւ վստահության շնորհիվ, իսկ Հայաստանի եւ հայկական արմատների գաղափարն ընտանեկան մթնոլորտ է ստեղծում։
Ցանկանում եմ բոլորին՝ մեր գործընկերներին, EY երեւանյան գրասենյակի աշխատակիցներին եւ մեր հաճախորդներին, հաջողություն եւ բարգավաճում։  Տեսնում եմ, թե որքան էներգիայով լի են այստեղի մարդիկ։ Ցանկանում եմ, որ այդ էներգիայի շնորհիվ բոլորը կարողանան իրագործել իրենց երազանքները»,- ասել է Եվգենիա Վետերը։

20-22 июля ереванский офис компании EY (Ernst & Young) - всемирного лидера в сфере аудиторских, налоговых и консультативных услуг, в шестой раз провел мероприятие «Абрикосовая вечеринка» (Apricot Party), в котором приняли участие представители офисов EY из разных стран. 12.07.2017 | 10:38 «Абрикосовая вечеринка» представляет лучшие стороны Армении Гости получили возможность ознакомиться с деловой и культурной жизнью Армении - они посетили центр СМАРТ фонда «Армянские дети» (COAF) в Лори, побывали в монастыре Ахарцин, в музеях Еревана и Матенадаране. Члены «Абрикосовой вечеринки» в СМАРТ-центре фонда COAF В этом году ереванский офис EY также отмечает свое 10-летие. В связи с этим компания организовала торжественный прием 20 июля.«10 лет назад наша компания предоставила мне возможность быть теснее связанным с родиной. Тот факт, что у компании EY не было офиса в Армении, был достаточно болезненным для меня и моих партнеров-армян. Руководство EY в СНГ посодействовало мне и мы основали офис в 2008 году, используя потенциал всей нашей сети и, в частности, наших соотечественников. Думаю, спустя 10 лет мы можем сказать, что это было правильное вложение, причем не только с финансовой точки зрения»,- сказал в беседе с Banks.am управляющий партнер EY по Армении Эрик Айрапетян.Он выразил благодарность всем клиентам, которые доверяли компании на протяжении этих 10 лет.«Без них этот успех был бы невозможным. Нам еще многое предстоит сделать, и я уверен, что малые дела приведут нас к большим победам. В этом смысле мне очень близка идея «Абрикосовой вечеринки», целью которой является укрепление связей между нашими соотечественниками и всеми людьми, которым небезралична Армения»,- добавил Эрик Айрапетян. Акоп Саргсян и Эрик Айрапетян Партнер EY, руководитель отдела услуг по оценке и бизнес-моделированию в СНГ Акоп Саргсян также прокомментировал 10-летие ереванского офиса.«Когда мы начинали, у нас было 2-3 сотрудников, а сегодня у нас уже работают 60 человек. Конечно, главным является не количество сотрудников, а проделанная нами за это время работа. В течение этих лет мы пытались внести свой вклад в развитие экономики Армении. Мы были активны и по ряду благотворительных инициатив, что для меня является большим достижением»,- сказал Акоп Саргсян. Члены «Абрикосовой вечеринки» в монастыре Ахарцин Говоря об «Абрикосовой вечеринке», он подчеркнул, что такие инициативы всегда дают хорошие результаты. «Порой работая вместе, имеющие армянские корни сотрудники даже не знают друг друга. Многие перезнакомились именно в рамках этого ежегодного мероприятия. Это помогает людям продуктивнее работать. Они также пытаются продвигать хорошие идеи для Армении. Сплоченность людей и царящая здесь энергетика дает прекрасные результаты. Кроме того, в последние годы технический прогресс порой мешает непосредственному общению людей. Важно пожимать друг другу руки, смотреть друг другу в глаза: благодаря этому работа становится более эффективной. В дальнейшем наши гости с удовольствием возвращаются в Армению со своими семьями и друзьями, рассказывают всем, как красива наша страна и какие прекрасные люди здесь живут»,- рассказал партнер EY. Члены «Абрикосовой вечеринки» в Матенадаране Управляющий партнер компании EY в СНГ Александр Ивлев участвует в «Абрикосовой вечеринке» не впервые:«Мне приятно находиться в атмосфере, где люди ценят свои корни, культуру и четко идентифицируют себя с данной нацией. Приятно, что прибывшие из разных уголков мира армяне участвуют в мероприятии, посвященном любви к Родине. Здесь царит хорошее настроение. Представители офисов разных стран общаются и налаживают связи»,- сказал он. Александр Ивлев и Яцек Кедзиор Поздравляя ереванский офис EY с десятилетием, Александр Ивлев пожелал компании всегда оставаться лидером на армянском рынке. Управяющий партнер EY в Центральной, Восточной, Юго-Восточной Европе и в Центральной Азии Яцек Кедзиор впервые в Армении. В разговоре с Banks.am он не скрывал, что проводит время в очень позитивной атмосфере. Национальные танцы «Армения - страна прекрасной истории и традиций. Я довольно много читал об Армении и ждал этого визита. После общения с армянами в Польше я узнал, что среди армян много хороших ученых. У нас была возможность встретиться с президентом Армении. В стране есть много положительной энергии и он нас заверил, что все будет идти к лучшему»,- рассказал он. В «Абрикосовой вечеринке» впервые приняла участие и руководитель группы услуг трансферного ценообразования в регионе СНГ Евгения Ветер, которая уедет из Армении с наилучшими впечатлениями. «Я не ожидала такого теплого и семейного колорита. Многие мне говорили, что это мероприятие особенное по духу, теперь я сама могу это подтвердить. Благодаря личному общению здесь налаживаются крепкие партнерские отношения, а идея Армении и армянских корней создает семейную атмосферу. Желаю удачи и процветания всем нашим партнерам, сотрудникам ереванского офиса EY и нашим клиентам. Надеюсь, что все участники мероприятия используют эту энергию для осуществления своих мечтаний»,- сказала Евгения Ветер. Мариам МаноянФото: EY Tweet Просмотры 30521