EY. Տրանսֆերային գնագոյացման վերաբերյալ տեղեկացվածության պակաս կա
Հայաստանում Հարկային նոր օրենսգրքով նախատեսվում է 2018թ. հունվարի 1-ից  տրանսֆերային գնագոյացման վերաբերյալ նոր մոտեցումներ կիրառել: Մասնավորապես, նոր օրենսդրությամբ հարկային մարմիններն ավելի մեծ հետաքրքրություն կցուցաբերեն փոխկապակցված անձանց միջեւ (այդ թվում՝ ընկերությունների խմբի անդամներ) գործարքներում գների համապատասխանությանը շուկայականին:
Այս առնչությամբ EY (Ernst & Young) ընկերությունը հոկտեմբերի 13-ին Երեւանում սեմինար էր անցկացրել՝ «Տրանսֆերային գնագոյացում. հիմնական մարտահրավերները եւ հաջորդող քայլերը» թեմայով:
Սեմինարի շրջանակում Banks.am-ը զրուցել է EY ընկերության գործընկեր, ԱՊՀ երկրների Տրանսֆերային գնագոյացման ծառայությունների ղեկավար Եվգենիա Վետերի հետ:
- Տրանսֆերային գնագոյացման հետ կապված ի՞նչ հարցեր եք քննարկել սեմինարի ընթացքում: Ի՞նչն է ամենաշատն անհանգստացնում ՀՀ հարկատուներին:
- Սեմինարի ընթացքում անդրադարձել ենք ՀՀ Հարկային նոր օրենսգրքում տրանսֆերային գնագոյացման կանոններին, հարեւան երկրներում դրանց կիրառման գործնական օրինակներին, հարկատուների հետ քննարկել ենք այդ նոր կանոններին համապատասխանելու համար անհրաժեշտ նախապատրաստական քայլերը:
Նոր օրենսգրքի համաձայն՝ փոխկապակցված անձանց միջեւ գործարքները պետք է իրականացվեն շուկայական սկզբունքներով, այսինքն՝ գները չպետք է տարբերվեն շուկայականից: Հարկային մարմնին տրվում է լիազորություն՝ վերահսկելու այս գործարքները, իսկ հարկատուները պարտավորվելու են ներկայացնել նման գործարքներում գների ձեւավորման հիմնավորումը: Վերահսկողության դաշտ են ընկնում նաեւ օֆշորներում գործող ընկերությունների հետ կատարված գործարքները:
Հայաստանում, ինչպես եւ մյուս երկրներում, տրանսֆերային գնագոյացման կանոնների ներդրման այս փուլում ընկերություններին անհանգստացնող առաջնային խնդիրը տեղեկատվության պակասն է: Հարկատուների մոտ բացակայում է գների հիմնավորման հմտություններն ու փորձը, որը բնական է եւ պետք է ձեւավորվի ժամանակի ընթացքում: Այս հարցում շատ կարեւոր է, որպեսզի հարկային մարմինն ընդառաջ գնա եւ բաց երկխոսություն վարի հարկատուների հետ: Կարծում եմ, որ ՀՀ կառավարությունն իսկապես մտահոգված է եւ աշխատում է այս ուղղությամբ. առաջիկայում այն նախատեսում է տրանսֆերային գնագոյացման որոշ տեխնիկական մանրամասների վերաբերյալ պարզաբանում հրապարակել, որը թույլ կտա հստակեցնել թեման եւ նվազագույնի հասցնել կողմերի միջեւ հնարավոր վեճերը:
Հարկատուների մյուս անհանգստությունը կապված է հարկային գաղտնիք համարվող տեղեկատվության օգտագործման հետ: Չնայած օրենքն արգելում է նման տեղեկատվության օգտագործումը հարկային ստուգումների ժամանակ, այդուհանդերձ, ընկերությունները շարունակում են մտահոգված լինել, որ հարկային մարմինը կարող է օգտագործել այս տեղեկատվությունը, որը հասանելի չէ անձամբ հարկատուին:
Հետեւաբար՝ շատ ավելի կարեւոր է, թե ինչպես են կանոնները կիրառվելու կոնկրետ իրավիճակներում: Ցավոք սրտի, մյուս երկրներում երբեմն հանդիպում ենք նման տեղեկատվության ոչ նպատակային օգտագործման դեպքերի: Ամեն դեպքում, հայաստանյան հարկատուները կառավարությունից արդարացի մոտեցում են ակնկալում:
- Նոր կանոններին համապատասխանելն ընկերությունների համար որոշակի գումար «կարժենա»: Որքանո՞վ են պատրաստ ՀՀ ընկերությունները նոր օրենսդրությանը, եւ որքանո՞վ են այս կարգավորումներն արդիական Հայաստանի համար:
- Օրենքի ներդրումը սկզբնական շրջանում, իսկապես, ընկերությունների համար որոշակի ծախս կառաջացնի: Կազմակերպությունը պետք է պատրաստի գների հիմնավորման համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր եւ ամեն տարի թարմացնի դրանք: Սկզբնական շրջանում, երբ դեռեւս բացակայում են անհրաժեշտ հմտություններն ու փորձը, ընկերությունը սովորաբար ներգրավում է խորհրդատուների, որոնք արդեն մասնագիտացած են այս ոլորտում՝ գործելով այլ երկրներում: Իսկ հետագայում այս ծախսերը պետք է նվազեն: Չեմ կարծում, թե դրանք զգալի կլինեն ընկերության համար:
Հայաստանում տրանսֆերային գնագոյացման կանոնակարգումն արդիական է նաեւ այն առումով, որ վերահսկողության դաշտ են մտնելու ինչպես միջսահմանային խոշոր գործարքները, այնպես էլ երկրի ներսում կատարվող գործարքների մի մասը: Ինչ վերաբերում է այս գործարքների ընդհանուր ծավալներին, ապա դեռեւս կոնկրետ գնահատական չունեմ, սակայն դրանք կարելի է հավաքել արտաքին առեւտրի վիճակագրությունից՝ հաշվի առնելով, որ յուրաքանչյուր հարկատուի գծով վերահսկվող բոլոր գործարքների ընդհանուր գումարը պետք է գերազանցի տարեկան 200 մլն դրամը:
- Ըստ Ձեզ, ինչպե՞ս կանդրադառնա տրանսֆերային գնագոյացման վերաբերյալ նոր օրենսդրության ներդրումը գործարար միջավայրի եւ ներդրումային գրավչության վրա:
- Չնայած այն բանին, որ օրենքը հարկատուների համար լրացուցիչ պարտավորություններ է նախատեսում, սովորաբար նման կանոնների ներդրումն օտարերկրյա ներդրողների կողմից դրականորեն է ընկալվում: Արտասահմանցի գործարարները ցանկանում են վստահ լինել, որ գործարքի երկու կողմերում էլ հարկային մարմինների կողմից գործում են միատեսակ մոտեցումներ, իսկ գործարքում կիրառվող գները շուկայական են եւ արդարացի: Եվ եթե երկիրը ներդնում է միջազգային սկզբունքներին համապատասխանող կանոններ, ապա դա, միանշանակ, պետք է ողջունվի գործարար հանրության կողմից:
ՀՀ հարկատուների հետ մեր շփման արդյունքում կարող եմ ասել, որ նրանք բավական լուրջ են տրամադրված այս փոփոխությունների նկատմամբ եւ արդեն սկսել են պատրաստվել:
- Խնդրում եմ ներկայացնել մյուս երկրներում տրանսֆերային գնագոյացման ոլորտի փորձը: Որքանո՞վ է Հայաստանի օրենսդրությունը նման մյուս երկրներին եւ ի՞նչ առանձնահատկություններ այն ունի:
- Տրանսֆերային գնագոյացման ոլորտում մենք աշխատում ենք Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի հետ: Բոլոր այս երկրներում օրենսդրությունները բավական նման են: Բնական է, որ կան որոշակի տարբերություններ՝ կապված տվյալ երկրի առանձնահատկությունների հետ, եւ հիմնականում վերաբերում են նրան, թե երկիրը կոնկրետ որ գործարքների վրա է կենտրոնանում առաջին հերթին: Այսինքն՝ կան տարբերություններ դետալներում, սակայն, ընդհանուր առմամբ, մոտեցումները շատ թե քիչ միատեսակ են:
Հանգամանորեն մշակված օրենսդրության ընդունումը, անշուշտ, կարեւոր է, սակայն շատ ավելի կարեւոր է դրա պատշաճ կիրառությունը: Հենց այս հարցում են տարբերություններ առաջանում երկրների միջեւ:
Չեմ կարող ասել, թե Հայաստանում օրենսդրությունն էապես տարբերվում է մյուս երկրներից. դրա մշակման ժամանակ օգտագործվել է այլ երկրների փորձը: Հայաստանի առանձնահատկությունն այն է, որ գների վերահսկողության դաշտում են գործարքները ոչ միայն օտարերկրյա խմբի անդամների, այլեւ անկախ կոնտրագենտների միջեւ, եթե առկա է տնտեսական կախվածություն: Վերջինս հստակ ներկայացված է օրենքում: Սա, ինչ-որ առումով, առանձնահատուկ պահ է, որը նաեւ պարունակում է որոշակի անորոշություն եւ հարկատուների մոտ առաջացնում հարցադրումներ առ այն, թե ինչպես են իրենք ապացուցելու գների շուկայական լինելու փաստն անկախ ընկերությունների հետ գործարքներում:

EY: Есть нехватка информации о трансфертном ценообразовании
Согласно новому Налоговому кодексу Армении с 1 января 2018 года планируется применение новых подходов к трансфертному ценообразованию. В частности, в соответствии с новым законодательством налоговые органы будут уделять больше внимания соответствию рыночным ценам цен сделок между взаимосвязанными лицами (в том числе членами группы компаний).
В связи с этим 13 октября компания EY (Ernst and Young) провела в Ереване семинар на тему «Трансфертное ценообразование: основные вызовы и дальнейшие шаги».
В рамках семинара Banks.am побеседовал с партнером компании EY, руководителем группы услуг в области трансфертного ценообразования в СНГ Евгенией Ветер.
- Какие вопросы, связанные с трансфертным ценообразованием, обсуждались на семинаре? Что больше всего волнует налогоплательщиков в Армении?
- Сегодня мы обсуждали новые правила трансфертного ценообразования по новому Налоговому кодексу Армении, практические кейсы применения этих правил в соседних странах, а также подготовительные шаги, необходимые для соблюдения этих правил.
Согласно новому кодексу, сделки между взаимозависимыми лицами должны будут осуществляться по рыночным принципам, то есть их цены не должны отличаться от рыночных. Налоговому органу дается полномочие контролировать эти сделки, а налогоплательщики обязаны обосновать представленные в сделках цены. Под контроль также попадают сделки, совершенные с оффшорными компаниями.
В Армении, как и в других странах, первоочередной проблемой, волнующей компании на данном этапе внедрения правил трансфертного ценообразования, является нехватка информации. У налогоплательщиков отсутствуют навыки и опыт обоснования цен, что естественно должно сформироваться со временем. В этом вопросе очень важно, чтобы налоговый орган шел на встречу и поддерживал открытый диалог с налогоплательщиком, давал соответствующие разъяснения. На мой взгляд, правительство Армении это понимает и работает в этом направлении: в ближайшее время планируется опубликовать постановления правительства по некоторым техническим моментам применения правил трансфертного ценообразования, что позволит разъяснить тему и свести к минимуму риски возможных споров.
Другое опасение налогоплательщиков связано с использованием информации, представляющей собой налоговую тайну. Хотя закон запрещает использование такой информации в налоговых проверках, компании все же опасаются, что налоговый орган сможет использовать имеющуюся в своей базе информацию, которая не доступна самому налогоплательщику.
Поэтому куда более важно, как правила будут применяться в конкретных случаях. К сожалению, в других странах мы иногда сталкиваемся с нецелевым использованием подобной информации. В любом случае, армянские налогоплательщики ожидают справедливого подхода со стороны правительства.
- Соответствие новым правилам «обойдется» в определенную сумму для компаний. Насколько армянские компании готовы к новому законодательству и насколько данные регуляции актуальны для Армении?
- Действительно, на первоначальном этапе внедрение закона у компаний могут возникнуть расходы. Компания должна подготовить документацию, обосновывающую рыночный уровень цен, и ежегодно обновлять ее. В первое время, когда пока еще отсутствуют необходимые навыки и опыт, компании обычно привлекают консультантов, которые уже специализируются в этой сфере и имею наработанный в других странах опыт. А в дальнейшем эти расходы должны уменьшиться. Не думаю, что расходы будут особо значительными для компаний.
Контроль трансфертного ценообразования в Армении актуальен еще и в том плане, что здесь он распространяется не только на крупные трансграничные сделки, но и ряд сделок внутри страны. Что касается общего объема сделок, которые попадут под контроль, пока не могу дать конкретных оценок. Однако можно выстроить картину на основе  статистики по внешнеторговому обороту, учитывая, что сумма всех контролируемых сделок каждого налогоплательщика должна превышать 200 млн драмов в год.
- Как, по-вашему, отразится внедрение нового законодательства по трансфертному ценообразованию на бизнес-среду и инвестиционную привлекательность?
- Несмотря на то, что закон предусматривает дополнительные обязательства для налогоплательщиков, обычно внедрение таких правил воспринимаемся иностранными инвесторами положительно. Иностранные инвесторы  хотят быть уверенными, что с обеих сторон сделки со стороны налоговых органов действует единый подход, а применяемые в сделке цены являются справедливыми и рыночными.
И если страна внедряет правила, которые соответствуют международным принципам, то это должно приветствоваться бизнес-сообществом.
В результате нашего общения с налогоплательщиками Армении могу сказать, что они достаточно серьезно настроены к этим изменениям и уже начали готовиться.
- Представьте, пожалуйста, опыт сферы трансфертного ценообразования в других странах. Насколько законодательство Армении похоже на другие страны и какие особенности имеет?
- В сфере трансфертного ценообразования мы работаем с Россией, Казахстаном, Украиной Белоруссией, Грузией и Азербайджаном. Законодательство в этих странах во многом похоже. Естественно, есть определенные отличия в зависимости от того, на какие сделки та или иная страна делает основной фокус. То есть, имеются различия в деталях, однако в общей сложности подходы более ли менее одинаковы.
Принятие детально проработанного законодательства, безусловно, важно, однако намного важнее его должное применение. Именно в этом вопросе выявляются различия между странами.
Не могу сказать, что законодательство Армении значительно отличается от других стран, поскольку входе его разработки использовался опыт других стран. Специфика Армении заключается в том, что контроль цен будет построен не только по отношению к сделкам с компаниями группы, но и с независимыми контрагентами, если между ними имеется экономическая зависимость. Случаи экономической взаимозависимости четко прописаны в законе. Это в некотором роде уникальный момент, который также содержит некую неопределенность и рождает у налогоплательщиков вопросы, связанные с тем,  как они будут доказывать соответствие цен рыночным в сделках с независимыми контрагентами.